Obchody 12 rocznicy katastrofy smoleńskiej w Chicago

105
W Chicago odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę zbrodni katyńskiej w połączeniu z obchodami 12 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystosci odbyły się w niedzielę 10 kwietnia. Rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, a potem były kontynuowane na cmentarzu Św. Wojciecha w Niles, Illinois.

Wieńce pod pomnikiem Katyńskim i pod tablicą Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. złożyli w niedzielę m.in.  przedstawiciele Związku Klubów Polskich– Dr. Łucja Mirowska-Kopeć waz z Ald. Arielem Reboyrasem; Pani Agata Grochowska – Vice- Konsul z Konsulatu RP w Chicago; delegacja Kongresu Poloniii Amerykańskiej na stan Illinois; Związku Nauczycieli Polskich; Koła Solidarność; Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Koła Literatów Polskich, Klubu Pojawian, Związku Harcerstwa Polskiego, Legionu Młodych Polek, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i inne.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Na cmentarzu w Niles znajduje się tablica upamiętniająca wszystkich uczestników katastrofy pod Smoleńskiem, w tym Wojciecha Seweryna, autora Pomnika Katyńskiego w Niles. Jego ojciec zginął w Katyniu.  Cześć Ich Pamięci.

Natalia Porębska, tegoroczna Miss Photo prowadziła uroczystą akademię, w towarzystwie Wiktorii Jurek, Pierwszej Damy Dworu; Karoliny Tomasik, Drugiej Damy Dworu i Berenica Lach, Miss Osobowości.

Organizatorem uroczystości był Związek Klubów Polskich we współpracy z wieloma polskimi organizacjami, które wzięły udział w Dniu Pamięci Ofiar Tragedii Smoleńskiej i Mordu Katyńskiego. Msza odbyła się w Bazylice Św. Jacka a złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem na Cmentarzu Św. Wojciecha w Niles, IL. Dr. Łucja Mirowska-Kopeć jest Prezesem ZKP.

Tekst i zdjęcia @ Andrzej Mikołajczyk