Odzyskano utracony w czasie wojny obraz Witolda Wojtkiewicza

51

Kolejne dzieło sztuki z polskich zbiorów zaginione w czasie II wojny światowej udało się odzyskać dzięki staraniom polskich dyplomatów w Waszyngtonie.

Chodzi tym razem o obraz Witolda Wojtkiewicza (1879-1909), wybitnego malarza okresu Młodej Polski, przedstawiciela polskiego symbolizmu i ekspresjonizmu, zatytułowany „Orszak”.

Namalowany w 1908 r. obraz należy do cyklu „Z dziecięcych póz” i był wielokrotnie wystawiany, m.in. w 1930 r. w Krakowie, gdzie był własnością osoby prywatnej. W czasie II wojny światowej zaginął i jego ówczesne losy są nieznane.

„Obraz umieszczony został w katalogach strat wojennych malarstwa polskiego. Dzięki tym katalogom i informacjom zamieszczonym w internecie rodzina posiadająca ten obraz od ponad 40 lat skontaktowała się z ambasadą w Waszyngtonie. Po rozmowach, dokładnym sprawdzeniu pochodzenia obrazu, rodzina ta postanowiła zwrócić go do Polski” – powiedziała w czwartek polskim dziennikarzom sekretarz ambasady RP w Waszyngtonie Anna Perl.

Jak poinformowała, wspomniana rodzina, która zastrzegła sobie anonimowość, otrzymała obraz jako prezent w Szwecji pod koniec lat 40. ubiegłego wieku i od tego czasu znajdował się on w jej posiadaniu.

Zapytana o wartość obrazu, Perl odpowiedziała, że jest ona „znaczna, ale należy pozwolić wypowiedzieć się ekspertom na temat jego ceny”.

Nie wiadomo na razie, w skład jakich zbiorów wejdzie w Polsce odzyskany obraz Wojtkiewicza.

„Przed wojną była to własność prywatnych kolekcjonerów z Krakowa. Nawiązaliśmy kontakt ze spadkobiercami przedwojennych właścicieli. Idealnie byłoby, gdyby przynajmniej na jakiś czas obraz trafił do jakiejś publicznej kolekcji któregoś z narodowych muzeów” – powiedziała Anna Perl.

W ostatnich latach Polska odzyskała szereg obrazów utraconych w czasie II wojny światowej i umieszczonych w katalogu strat. Wróciły m.in.: „Przed polowaniem w Rytwianach” pędzla Juliana Fałata, „Odpoczynek w szałasie tatrzańskim” Wojciecha Gersona, i „Portret Karola Podlewskiego” Jana Matejki.

Autor: AS, (PAP)