Paul Manafort skazany na 4 lata

0
0

Paul Manafort był konsultantem politycznym, który pracował między innymi dla prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Za swoja działalność otrzymał miliony dolarów, które ukrywał na zagranicznych kontach. Od marca do sierpnia 2016 roku kierował kampanią wyborczą Donalda Trumpa. Brał między innymi udział w spotkaniach z powiązaną z Kremlem Natalią Weselnicką w Trump Tower.  

Paul Manafort był głównym podejrzanym w „rosyjskim śledztwie”, którego celem jest ujawnienie potencjalnych związków sztabu Donalda Trumpa z Rosją. Nie poszedł jednak na współpracę z prokuratorem Robertem Muellerem i postawiono mu szereg poważnych zarzutów. W sierpniu ubiegłego roku Manafort został uznany przez ławę przysięgłych winnym 8 przestępstw, w tym ukrycia przed urzędem podatkowym 16 milionów dolarów i oszustw bankowych, za co groziło mu od 19 do 24 lat więzienia.

Sędzia okręgowy T.S. Ellis potraktował jednak 70-letniego Paula Manaforta łagodnie skazując na 47 miesięcy więzienia. Ellis tłumaczył, że zastosowanie się do wytycznych federalnych skutkowałoby nieproporcjonalnie surowym wyrokiem.  

W przyszłym tygodniu ma zostać ogłoszony wyrok w innej sprawie, w której Manfortowi grozi do 10 lat więzienia.

Autor: AS, (IAR)