Pensylwania legalizuje małżeństwa gejów

19

Pensylwania jest kolejnym amerykańskim stanem, gdzie zalegalizowano małżeństwa homoseksualne. Stało się to w wyniku decyzji sądu federalnego, który zakaz tego typu związków uznał za sprzeczny z konstytucją.

Decyzję o unieważnieniu obowiązującego w Pensylwanii zakazu małżeństw osób tej samej płci podjął sędzia John Jones III, który został nominowany przez republikańskiego prezydenta George'a Busha seniora. W uzasadnieniu wyroku napisał, że uniemożliwianie gejom i lesbijkom zawierania małżeństw łamie konstytucyjną zasadę równego traktowania obywateli. „Najwyższy czas wyrzucić takie prawo do kosza” – oświadczył Jones. Kilkuset gejów i lesbijek gromkimi brawami przyjęło decyzję sędziego.

Pensylwania jest 19. stanem, który legalizuje małżeństwa osób tej samej płci. W większości z nich stało się to w wyniku decyzji sądów. W 9 kolejnych stanach trwają procesy w tej sprawie.

W Stanach Zjednoczonych akceptacja dla małżeństw gejów i lesbijek szybko rośnie. W tej chwili 58 proc. Amerykanów nie ma nic przeciwko takim związkom. 44 proc. mieszkańców USA żyje już w stanach, które zalegalizowały małżeństwa homoseksualne.

Autor: DET, (R), (IAR)