Pentagon przestrzega przed chińskim zagrożeniem

8

Chiny intensywnie rozwijają "niszczące" technologie wojskowe – nuklearne, kosmiczne i komputerowe – wynika z opublikowanego raportu Pentagonu.


FOTO: Reuters

Pentagon niepokoi się, że wzrost militarnej potęgi Chin może mieć niekorzystny wpływ na sytuację również poza regionem Azjii i Pacyfiku

Chiny intensywnie rozwijają "niszczące" technologie wojskowe – nuklearne, kosmiczne i komputerowe – wynika z opublikowanego raportu Pentagonu.

Departament Obrony przestrzega, że zbrojenia mogą wpłynąć na zmianę układu sił nie tylko w Azji, lecz także poza tym kontynentem.
W przeznaczonym dla Kongresu dorocznym raporcie dotyczącym chińskiego potencjału wojskowego, Pentagon zastrzega, iż Chiny nadal dysponują jedynie ograniczonymi możliwościami pokazania swej wojskowej siły poza tradycyjnym regionem wpływów. Autorzy dokumentu dodają jednak, iż jeśli chińskie siły zbrojne będą rozwijane w takim tempie i w takich dziedzinach jak obecnie, dojdzie do zmiany układu sił, co będzie mieć określone skutki również poza regionem Azji i Pacyfiku.
W raporcie ujawniono m.in., że Chiny budują nową bazę morską na wyspie Hajnan, mającą służyć rozwijanym obecnie siłom marynarki wojennej, w tym okrętom podwodnym, wyposażonym w rakiety balistyczne. "Powstanie portu, dysponującego podziemnym zapleczem, oznaczać będzie, iż siły chińskiej Ludowej Armii Wyzwoleńczej uzyskają bezpośredni dostęp do kluczowych światowych szlaków wodnych" – podkreślono w opracowaniu.
Pentagon wskazuje na rozwijanie przez chińskich wojskowych technologii i broni, wymierzonych bezpośrednio przeciwko Tajwanowi. Podkreśla też, iż działania Chin w zakresie wydatków na cele wojskowe czy polityki w zakresie bezpieczeństwa pozostają w znacznej części niejawne.
W dokumencie odnotowano też, że Chiny w ostatnim roku wyeksportowały broń o wartości niemal 7 mld dolarów. Głównym jej odbiorcą był Pakistan.
Pekin natychmiast zareagował stwierdzeniem, iż dokument stanowi "poważne zniekształcenie rzeczywistości" i oparty jest na nieprawdziwej tezie o rzekomym chińskim zagrożeniu. "Chiny protestują przeciwko takim tezom" – powiedział w czwartek w Pekinie rzecznik MSZ Qin Gang.
AD, (PAP)

Autor: