Plan wizyty polskiego prezydenta w Waszyngtonie

0
3

Jak podkreślił Krzysztof Szczerski, do spotkania z wiceprezydentem Mikiem Pencem i szefem amerykańskiej dyplomacji Mikiem Pompeo dojdzie tuż po rozmowie w cztery oczy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.

Jak powiedział Krzysztof Szczerski, Prezydenci planują podpisanie wspólnej deklaracji o wzmocnieniu strategicznego partnerstwa między Polską a USA. Przygotowana deklaracja składa się z trzech filarów: pierwszy dotyczy rozszerzenia współpracy w zakresie bezpieczeństwa, drugi to wspólne stanowisko w zakresie poszerzenia współpracy energetycznej, które zakłada też sprzeciw wobec inwestycji niszczących otwarty rynek europejskiego gazu takich jak Nord Stream 2, w trzecim mowa o zwiększeniu amerykańskich inwestycji w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej czyli w krajach Trójmorza.

Prezydent ma przylecieć do Stanów Zjednoczonych we wtorek rano czasu polskiego. Wcześniej będzie na szczycie Trójmorza w Bukareszcie. Po wizycie w Białym Domu przewidziana jest konferencja prasowa obu prezydentów. Potem Andrzej Duda ma się spotkać z przedstawicielami Koła Polskiego w amerykańskim Senacie. Złoży też kwiaty na grobie Jana Karskiego w Waszyngtonie w 75. rocznicę pierwszej jego misji do USA informującej o zagładzie Żydów. Na cmentarzu weteranów wojennych w Arlington ma natomiast złożyć kwiaty na grobach amerykańskich żołnierzy, którzy walczyli o polską wolność i niepodległość.

Autor: PC