“Polacy jesteście odpowiedzialni za holokaust!” [WIDEO]

1525

“Jesteście odpowiedzialni za holokaust, bo pozwoliliście, by na terenie waszego kraju powstało najwięcej obozów śmierci (...) Izraelscy politycy mówią, że antysemityzm wysysacie z mlekiem matki” - m.in takie hasła pod adresem Polaków wygłaszał rabin Friedman, organizator czwartkowego protestu przed polskim konsulatem. Wzięła w nim udział głównie młodzież z Rambam Mesivta High School. Organizator zarzucił też polskiemu rządowi przekłamywanie historii.

Na początku manifestacji rabin, powołując się na książkę Jana Grossa pt. “Sąsiedzi” stwierdził, że Polacy zamordowali 1600 Żydów w Jedwabnem zaganiając ich do stodoły, a następnie ją podpalając. “O tym pisze Gross, a polski rząd zamiast stwierdzić, że może historyk ma racje i zastanowić się nad tym, głosuje czy nie wsadzić go na trzy lata do więzienia. My nie damy się uciszyć. Będziemy pamiętać o zbrodni jaką nam wyrządziliście” – mówił rabin Zev Friedman.

Wtórowali mu uczniowie szkoły średniej, którzy trzymali w dłoniach plakaty, a na nich napisane hasła – m.in.: “3 miliony Żydów zostało zamordowanych w Polsce” oraz “Jedwabne – nigdy nie zapomnimy”. Gdy zapytaliśmy kilkoro nastolatków dlaczego przyszli protestować przed konsulat,  część odpowiedziała, że “do końca nie jest pewna”, nie za bardzo też wiedzieli co wydarzyło się w Jedwabnem.

“Wiem, że dużo Polaków zabiło wielu Żydów” – to jedna z odpowiedzi.  Inny z chłopców powiedział, że “polskie podziemie zabiło więcej Żydów, niż Niemców” oraz, że “czytał o tym w książce Grossa”. Ten sam uczeń na pytanie kiedy rozpoczęła się II wojna światowa odpowiedział, że “w 1941 r.”.  Jego kolega ze szkoły,  trzymający w dłoniach plakat z napisem – “wierze w prawo do swobodnego wypowiadania się” – na pytanie co w takim razie chciałby powiedzieć w trakcie protestu odparł, że “nie wie”.

Padła także odpowiedź, że II wojna światowa trwała dwa lata. Nikt z pytanych przez Nowy Dziennik nie wiedział też kim był Jan Karski,  którego rzeźba widnieje przed konsulatem, przed którym odbył się protest. Nie słyszeli także na przykład o Irenie Sendlerowej czy zamordowanej przez Niemców – za pomoc Żydom – rodzinie Ulmów z Markowej.  Za to od rabina Zeva Friedmana, wykrzykującego hasła przez megafon,  dowiedzieli się na przykład, że Polacy wysysają antysemityzm z mlekiem matki oraz, że “każdy Żyd, który przeżył holokaust w Polsce, łącznie z jego rodzicami, mówi iż to właśnie w naszym kraju panowała największa nienawiść do narodu żydowskiego”, co więcej wciąż, jak podkreślał rabin, nienawidzimy Żydów.

“Należy zadać sobie pytanie dlaczego Niemcy wybrali Polskę, by budować tu polskie obozy zagłady? To tak jakbyśmy się zastanawiali dlaczego w Kansas produkuje się pszenicę? Bo są na to warunki. W Polsce było przyzwolenie na masową zagładę Żydów. Jak pisze Jan Gross w swojej książce – Polacy wymordowali więcej Żydów niż Niemców. Historyk za to może trafić na 3 lata do więzienia, ale my nie damy zamknąć sobie ust.  Polacy! Wasz kraj spłynął krwią!” – zaczął w pewnym momencie krzyczeć rabin, a wtórowali mu uczniowie szkoły średniej z Long Island.

Organizator protestu przyznał wprawdzie, że byli Polacy, którzy pomagali Żydom, ale “to były jednostki”. Według niego nie jest też prawdą, że tylko w naszym kraju karano za to śmiercią. “To jest fałsz!” – krzyczał do megafonu rabin. Poinformował także zgromadzoną przed konsulatem młodzież, że Jad Waszem  odznaczył tylko 1600 Polaków za pomoc Żydom. Gdy zwrócono mu uwagę, że nie jest to trafna liczba, bo takich osób jest ponad 6 tys. stwierdził, że “może i tak, ale Polaków, którzy zabili Żydów jest na pewno więcej,  niż liczba polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.

“Trudno komentować, to co dzisiaj usłyszałem. Nie jestem w stanie” – powiedział po manifestacji Stefan Komar,  polonijny działacz, którego ojciec,  Witold Komar,  walczył podczas II wojny światowej w batalionie “Miotła”, a podczas powstania warszawskiego dołączył do “Zośki” i brał udział m.in. w wyzwoleniu Żydów z obozu koncentracyjnego w Warszawie. Oburzony był także m.in. Zygmunt Staszewski z Kongresu Polonii Amerykańskiej – “Stek bzdur i kłamstw, które nikomu i niczemu nie służą. Organizator protestu powtarzał, że swoją wiedzę czerpie z książki Jana Grossa pt. Sąsiedzi – socjolog jest dla niego autorytetem historycznym,  więcej już chyba nie muszę mówić. Poraża także szczątkowa wiedza tych młodych osób, które nie tylko nie wiedziały nic o pogromie Jedwabnem, ale nawet nie znały dat rozpoczęcia i zakończenia się II wojny światowej. Uczniowie nie znali nawet jednego nazwiska Polaka ratującego Żydów. To też świadczy o tym, jak są edukowani” – uważa Zygmunt Staszewski.

Autor: Anna Arciszewska