Polak w gronie laureatów Stock Market Game

18

16-letni Philip Gawroński z Ridgewood wraz z dwójką szkolnych kolegów został zwycięzcą nowojorskiej edycji "Stock Market Game", w której udział wzięło ponad 1300 drużyn. Znalazł się również w finale innego biznesowego konkursu organizowanego przez Junior Achievement of New York.

Właśnie ukończył trzecią klasę w Brooklyn Technical High School. Kształci się w zakresie finansów i taki też kierunek studiów zamierza wybrać w przyszłości. Philip Gawroński interesuje się biznesem oraz inwestowaniem i cały czas rozwija tę pasję. W dodatku prowadzi blog „The Money Dictionary” oraz założył własną firmę Increment Marketing Group, zajmującą się inwestowaniem na giełdzie. W maju, wraz z dwójką swoich szkolnych kolegów – Akhim Khakharem oraz Sumerem Senem – wziął udział w dorocznym konkursie „Stock Market Game”, organizowanym przez SIFMA Foundation, i został jego laureatem.

STOCK MARKET GAME
Jest to doroczny konkurs mający za zadanie pomóc uczniom w lepszym zrozumieniu globalnej gospodarki, przygotować ich do studiów i rozpoczęcia kariery zawodowej oraz poprawić znajomość matematyki, ekonomii i biznesu. Dodatkowo motywuje uczestników do lepszego planowania własnej finansowej przyszłości. Philip Gawroński uczestniczył w tym konkursie po raz trzeci, ale dopiero w tym roku doszedł tak wysoko i został laureatem jego nowojorskiej edycji.

W „Stock Market Game” udział wzięło 1300 różnych drużyn. W konkursie tym każdy zespół otrzymuje 100 tys. dolarów do zainwestowania w akcje, obligacje i fundusze inwestycyjne. Oczywiście nie są to prawdziwe pieniądze, tylko stworzone na potrzeby rozgrywek, które są przeprowadzane komputerowo, przy wykorzystaniu specjalnego programu odzwierciedlającego aktualną sytuację na giełdzie. W związku z tym firmy oraz wszelkie wskaźniki inwestycyjne są prawdziwe. Wygrywa ta grupa, która po zakończeniu konkursu ma na swoim koncie najwięcej pieniędzy.

„Gdy okazało się, że nasz zespół był najlepszy, zostaliśmy zaproszeni przez SIFMA Foundation do ich siedziby na dolnym Manhattanie, gdzie wręczono nam nagrody. Otrzymaliśmy dyplomy oraz duży baner dla naszej szkoły” – wspomina Philip Gawroński. Zwycięzcy „Stock Market Game” zostali także zauważeni i docenieni przez radnego Roberta Holdena, reprezentującego w nowojorskiej radzie miasta m.in.: Glendale, Maspeth, Middle Village i Ridgewood, oraz dyrektora jego biura Daniela Kurzynę. W swojej lokalnej siedzibie na Queensie polityk mający polskie pochodzenie wręczył im dyplomy uznania.

JUNIOR ACHIEVEMENT OF NEW YORK
„Stock Market Game” to niejedyny konkurs, w którym swoje umiejętności biznesowo-inwestycyjne wykorzystywał młody Polak z Ridgewood. Philip Gawroński wraz z Akhi Khakharem, Sumerem Senem oraz Hendelem Charlesem na początku czerwca wziął również udział w innym konkursie, tym razem zorganizowanym przez Junior Achievement of New York. Jego zespół dotarł do finału.

„W tym konkursie musieliśmy wymyślić jakąś działalność biznesową i wprowadzić ją w życie. Naszym zadaniem było założenie firmy i opracowanie biznesplanu. Finał odbył się w biurze na Times Square. Uczestniczyło w nim siedem grup, a my ostatecznie zajęliśmy czwarte miejsce” – wspomina Philip Gawroński.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA