Polonia musi pokazać swoją siłę

8

Zniesienie wiz dla Polaków było jednym z tematów dyskutowanych na piątkowym zebraniu Kongresu Polonii Amerykańskiej Wydziału Północnego New Jersey.

O szczegółach programu bezwizowego mówiła prawniczka Adriana Woś-Myśliwiec, która specjalizuje się m.in. w prawie imigracyjnym.

Prawniczka podkreśliła, że jeżeli Polonia zniesienie wiz uważa za priorytetową sprawę, to musi zaangażować wszelkie siły, by wywrzeć nacisk na kongresmanów i senatorów, aby zatwierdzili złożone w Kongresie ustawy (Visa Waiver Program Enhanced Security and Reform Act: HR 3855, S 2046), mogące ułatwić Polsce wejście do ruchu bezwizowego (VWP).

„Strona 'Nowego Dziennika' – DropVisasForPoland.org i inne podobne inicjatywy – to fantastyczna sprawa” – powiedziała. Dodała, iż potrzeba jednak poparcia i zaangażowania w sprawę całej społeczności. „Jeżeli Polonia uważa, że to sprawa dla niej ważna, to musi zająć się budowaniem nacisku w tej sprawie” – powiedziała prawniczka, podpowiadając, by członkowie naszej społeczności listownie lub telefonicznie kontaktowali się ze swoimi ustawodawcami, pokazując, iż zależy nam na tej sprawie.

Woś-Myśliwiec przedstawiła też kilka szczegółów związanych z ruchem bezwizowym. Zwróciła uwagę na to, iż obywatele krajów należących do ruchu bezwizowego przed wylotem do USA muszą przejść przez proces weryfikacji, podobny do tego, jaki przechodzi się przy ubieganiu się o wizę turystyczną. Władze amerykańskie muszą upewnić się, że osoba pragnąca wjechać na teren Stanów Zjednoczonych nie ma na przykład przeszłości karnej albo innych przeciwskazań.

„Znam osoby z takich państw jak Słowacja, która włączona jest do ruchu bezwizowego, które po przejściu procesu weryfikacji nie otrzymały pozwolenia na wjazd, nie dlatego, że ta osoba była karana, ale dlatego, że wcześniej odmówiono jej wizy.

Pozytywną stroną jest jednak to, iż taki proces weryfikacji kosztuje 14 dol., a nie ponad 100 dol., jak to jest w przypadku ubiegania się o wizę.
Trzeba też pamiętać, że obywatele krajów w ruchu bezwizowym mogą wjechać na teren USA tylko na 90 dni. Jeżeli ktoś przekroczy ten okres, czeka go automatyczna deportacja bez możliwości odwołania” – ostrzegła prawniczka.
Dodała, że obywatele krajów włączonych do ruchu bezwizowego i chcący pozostać w Stanach Zjednoczonych dłużej, mogą tradycyjną drogą ubiegać o różnego rodzaju wizy wjazdowe do USA, w tym turystyczną.

„Czy trzeba przejść proces weryfikacji, czy nie, zniesienie wiz to sprawa prestiżowa – stwierdziła obecna na zebraniu Halina Grabowska. – Czesi czy Słowacy są w ruchu bezwizowym, a tymczasem Polacy nie, chociaż walczymy u boku Ameryki na wszystkich frontach i wszędzie wysyłamy swoich żołnierzy”. Zwróciła uwagę na to, iż możliwość bezwizowych podróży do USA pomoże tym Polakom, którzy chcą tu przyjechać na wakacje lub w odwiedziny. „Polacy stali się narodem bogatym. Polaka teraz stać na to, żeby przyjechać tutaj tylko na kilka tygodni w celach turystycznych, aby odwiedzić rodzinę czy znajomych”.

 

AS

www.DropVisasForPoland.org

Autor: