Polska moda podbija Nowy Jork

35

W przededniu rozpoczynającego się w tym tygodniu New York Fashion Week, na nowojorskiej scenie mody zadebiutowały we wtorek trzy polskie marki. W prestiżowym miejscu – New Museum – przy Bowery swoje kolekcje zaprezentowali Viola Śpiechowicz, MIA Manufacture oraz Paprocki&Brzozowski.

Pokaz odbył się w ramach Polskiego Tygodnia Mody, organizowanego przez Polish-American Fashion Foundation (PAFF), który jest imprezą towarzyszącą słynnego Mercedes-Benz Fashion Week.

„To nasz pierwszy pokaz w Nowym Jorku. To bardzo inspirujące, bo to jedna z najważniejszych stolic mody. Pokazać się tutaj to bardzo ważne wydarzenie dla każdego projektanta” – powiedzieli „Nowemu Dziennikowi” Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski, którzy na wtorkowym pokazie zaprezentowali najnowszą kolekcję wiosna-lato 2016.

To kolekcja inspirowana renesansem, ale z myślą o współczesnych kobietach. „Renesans był bardzo bogaty w strukturze i fakturze, i to chcieliśmy pokazać w naszej kolekcji. Dlatego jest dużo żakardu, dużo błysku, ale też chcieliśmy, żeby była nowoczesna, dlatego są krótkie sukienki, płynące szyfony, podkreślające zgrabne nogi modelek” – powiedział Brzozowski.

„Taki pokaz grupy polskich projektantów to rzadkość w świecie mody” – powiedziała Viola Śpiechowicz, dodając, że zazwyczaj projektanci prezentują się indywidualnie i na własną rękę pracują nad tym, by zaistnieć na światowym rynku.

Celem pokazu, a także misją PAFF, było pokazanie, że Polska ma utalentowanych projektantów, którzy z powodzeniem mogą konkurować ze znanymi markami. „Mam nadzieję, że tego rodzaju wydarzenie pomoże w promocji polskich talentów oraz w rozwoju polskiej sceny modowej na świecie” – powiedziała prezes PAFF Alexandra Borowczak.

Sądząc po zainteresowaniu pokazem, licznej grupie fotografów prasowych, osób z branży, a także przedstawicieli luksusowych sklepów, takich jak Bergdorf Goodman, Barney's czy Marc Jacobs, cel PAFF ma szanse na realizację.

„To, co się dzisiaj wydarzyło, przeszło – moim zdaniem – najśmielsze oczekiwania wszystkich. To wydarzenie udane, fantastyczne, zrobione z rozmachem. Projekty bardzo się podobały – powiedziała konsul Sabina Klimek, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku (WPHI). – Po raz kolejny przekonaliśmy się, że bez kompleksów powinniśmy wchodzić z naszymi produktami na amerykański rynek. Mamy wiele do zaoferowania i powinniśmy być dumni z jakości naszych wyrobów”.

WPHI, obok m.in. Inglota i wielu innych firm, jest jednym z partnerów Polskiego Tygodnia Mody. „Takie wydarzenie jak dzisiejsze, właśnie jest promocją polskiej gospodarki, promocją wszystkiego, co jest polskie – dodaje konsul Klimek. – Szeroko pojęty polski design ma przyszłość, szczególnie w Nowym Jorku, gdzie wszystko co nowe, świeże i z pomysłem się podoba i sprzedaje”.

Pomysłowości i ciekawych koncepcji polskim projektantom nie brakuje. Dowiedli tego na wtorkowym pokazie. Duet Paprocki&Brzozowski zaprezentował zmysłową kobiecą kolekcję inspirowaną renesansem; Viola Śpiechowicz, w której kreacjach widać wpływ rzeźby, do zaprezentowanej w New Museum kolekcji użyła tkaniny z pokrzyw.

„Trochę zapomniana, bo to pierwsza z tkanin, np. mumie były nią okręcane. Ma ciekawą i lekką strukturę lnu, ale właściwą sobie specyfikę. Cała kolekcja jest wynikiem fascynacji tą tkaniną i transparentnością” – powiedziała projektantka.

Anna i Iwona Margańskie – projektantki kryjące się pod marką MIA Manufacture – inspiracje czerpią ze wzornictwa przemysłowego i architektury wnętrz. „Nasze podejście do ubrań jest zawsze konstrukcyjne i geometryczne. To – niezależnie od sezonu – wyznacznik tego co robimy – mówią projektantki – Poza tym zawsze myślimy o kobiecie współczesnej”.

„Bardzo się cieszę, że takie wydarzenie jest organizowane. Kocham polską modę, wierzę w polskich projektantów, bo mamy bardzo wielu zdolnych. Będę patrzeć na ich kolejne kroki ku temu, aby szerzyli dobry obraz Polski” – powiedziała obecna na pokazie polska celebrytka Edyta Herbuś, tancerka, aktorka i modelka.

W ramach Polskiego Tygodnia Mody polskie kolekcje prezentowane będą również w czwartek i piątek w studio Inglota w Chelsea Market przy 9th Avenue na Manhattanie.

Autor: AS, (R)