Polski monodram wśród zwycięzców festiwalu United Solo

29

Monodram "Kontrabasista" Patricka Suskinda, w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza, otrzymał nagrodę dla najlepszego zagranicznego przedstawienia nowojorskiego Festiwalu United Solo, który zakończył się w niedzielę, 20 listopada.

To była już siódma edycja Festiwalu United Solo, który jest jednym z największych festiwali monodramów na świecie. W tym roku artyści z całego świata zaprezentowali 120 produkcji. Przedstawienia odbywały się od 15 września w Theatre Row przy West 42 Street na Manhattanie. W sumie, w ciągu siedmiu lat, na United Solo wystawiono około 800 różnych produkcji.

Na tegorocznym festiwalu nowojorska widownia miała okazję zobaczyć dwie sztuki z Polski: “Zupę rybną w Odessie” w wykonaniu Sebastiana Rysia oraz “Kontrabasistę” Krzysztofa Rogacewicza. Nagrodzony monodram to groteskowy monolog, w którym muzyk opowiada o swoim nieszczęśliwym życiu, a za niepowodzenia obwinia swój kontrabas.

Podczas finałowej gali wręczono nagrody twórcom monodramów wyróżnionych za m.in. najlepszą produkcję, reżyserię, eksperymentalne przedstawienie i adaptację. Wyróżniono też najlepszą aktorkę, tragedię, komedię i dokument.

“Jednoosobowe przedstawienia są to zazwyczaj krótkie i intymne formy teatralne. Jednak patrząc na wszystkich artystów, zgromadzonych na naszej gali i biorących udział w festiwalu wydaje mi się, że widzę obsadę największego teatru w mieście” – powiedział na uroczystości zakończenia festiwalu dr Omar Sangare – polski aktor, reżyser oraz wykładowca akademicki, założyciel i dyrektor artystyczny United Solo Festival.

“Teatr monodramu jest niezwykle trudny. Gdy się ogląda dobre przedstawienie, można sobie pomyśleć: 'ja też tak potrafię, też tak mogę opowiedzieć swoją historię'. Jednak jest to niezmiernie trudne. Teatr jednego aktora wymaga szczególnej pewności siebie, bo jest się na scenie cały czas samemu” – powiedziała Cynthia Nixon, aktorka znana z serialu “Sex and the City”.

Na tegorocznym festiwalu United Solo wystawiona została sztuka w jej reżyserii “MotherStruck!”, która zebrała wiele pochwał za znakomitą inscenizację, wnikliwą opowieść przedstawioną z wrażliwością, mądrością i śmiałością. Staceyann Chin, która zagrała w tym monodramie, otrzymała nagrodę specjalną. “Prawdziwy świat to świat, który znajdujesz w tych historiach opowiadanych z marginesu.

Więc wiele zależy od nas: naszych piór, ust, ciał i wszystkich innych przekaźników, za pomocą których zdecydujemy opowiedzieć widzom tę historię” – powiedziała Chin.
Więcej na temat festiwalu: www.unitedsolo.org.

Autor: AS