Postęp w rozmowach handlowych z Chinami

61
China's wice premier Liu He (C) rozmawia z amerykańskim sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem (R) oraz przedstawicielem handlowym Robertem Lighthizerem w Pekinie, 29 marca/EPA

Chińskie media pozytywnie piszą o ostatniej rundzie negocjacji handlowych Chin i Stanów Zjednoczonych. We czwartek i piątek w Pekinie przebywała amerykańska delegacja, której przewodniczyli sekretarze skarbu i handlu. Zarówno Pekin, jak i Waszyngton uważają, że rozmowy zmierzają w dobrym kierunku.

Chińska Agencja Prasowa Xinhua poinformowała, że obydwie delegacje osiągnęły postęp w negocjacjach handlowych. Kolejna runda rozmów odbędzie się w nadchodzącym tygodniu w Waszyngtonie. Chińskiej delegacji przewodniczyć ma wicepremier Liu He. Prezydent Donald Trump pozytywnie ocenił przebieg rozmów. Dodał jednak, że USA oczekują „bardzo dobrego porozumienia”, które nie zostanie zawarte bez spełnienia przez stronę chińską amerykańskich postulatów. Według wcześniejszych informacji, Chiny zgodziły się na ustępstwa na wszystkich polach negocjacji, jednakże nie ma progresu w sprawie kilku postulatów, które USA uznają za najważniejsze.

Negocjacje – według informacji uzyskanych przez Agencję Reutera, toczą się w 6 obszarach: przymusowego transferu technologii i kradzieży danych, ochrony praw własności intelektualnych, usług, walut, rolnictwa oraz ograniczeń handlu niezwiązanych z cłami. Chiny oczekują zniesienia ceł nałożonych na chińskie towary przez USA. Prezydent Trump zasugerował jednak, że nawet w przypadku osiągnięcia porozumienia z Pekinem część taryf celnych zostanie utrzymana.