Pożegnanie George’a H. W. Busha w katedrze

35

W Waszyngtonie odbyły się państwowe uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a Busha seniora. Po 10 rano trumna z ciałem 41. prezydenta USA została w asyście wojskowej wyprowadzona z Kapitolu, gdzie przez ostatnie dni była wystawiona na widok publiczny. Na cześć zmarłego przywódcy oddano salwy honorowe.

Potem trumna ze zwłokami zmarłego polityka została przewieziona do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego. Tam o 11 rozpoczęło się nabożeństwo żałobne. Wzięło w nim udział około 3 tysięcy zaproszonych osób. Wśród nich członkowie rodziny, przyjaciele, urzędujący prezydent Donald Trump wraz z małżonką, wszyscy żyjący byli amerykańscy prezydenci oraz światowi przywódcy. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. Wraz z nim – na zaproszenie rodziny Busha seniora – przybył były prezydent Lech Wałęsa.

Podczas nabożeństwa mowy pogrzebowe wygłosili syn zmarłego – były prezydent George W. Bush, premier Kanady w czasie prezydentury Busha seniora Brian Mulroney, prezydencki historyk Jon Meacham oraz były senator Alan Simpson.

Po uroczystościach trumna z ciałem zmarłego zostanie przetransportowana do Teksasu.

W czwartek rano w Kościele Episkopalnym św. Marcina w Houston odbędzie się kolejne nabożeństwo żałobne. Po nim nastąpi pogrzeb George'a H. W. Busha. Zmarły zostanie pochowany na terenie prezydenckiej biblioteki swego imienia w miejscowości College Station. Spocznie obok żony Barbary, która odeszła niecałe 8 miesięcy temu, oraz córki Robin, zmarłej na białaczkę w 1953 roku w wieku trzech lat.

George Bush senior był 41. prezydentem Stanów Zjednoczonych w latach 1989-1993. Pełnił też funkcję wiceprezydenta w administracji Ronalda Reagana w latach 1981-1989.

Autor: AS, (IAR)