Praca młodego Polaka w Metropolitan Museum

0
13

„To, że mój obraz znajduje się wśród innych wspaniałych prac w najsłynniejszym muzeum sztuki na świecie, jest dla mnie najwspanialszą nagrodą i wyróżnieniem. Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu i jest to dla mnie ogromny zaszczyt” – podkreśla Sebastian Stolarczyk w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” i zapewnia, że wyróżnienie to motywuje go do dalszej ciężkiej pracy, rozwoju i wiary w to, że warto mieć marzenia. 14-latek z Glendale jest jednym z laureatów dorocznego konkursu organizowanego m.in. przez Metropolitan Museum of Art.

Sebastian Stolarczyk właśnie ukończył siódmą klasę w PS/IS 119 na Glendale, a kilkanaście dni temu także siódmą klasę w Polskiej Szkole im. św. Jadwigi Królowej, działającej przy parafii św. Macieja na Ridgewood. Interesuje się muzyką, projektowaniem komiksów, fotografią koszykówką oraz szkicowaniem, zwłaszcza martwej natury. Poza tym uwielbia grę w szachy. W konkursie artystycznym wziął udział po raz pierwszy, a dowiedział się o nim od swojej nauczycielki Laury Klein, prowadzącej w PS/IS 119 zajęcia plastyczne.

PS ART 2018
W tym roku konkurs – organizowany przez New York City Department of Education, Studio in School NYC oraz Metropolitan Museum of Art – odbył się po raz 14. Brali w nim udział utalentowani artystycznie uczniowie ze wszystkich pięciu gmin Nowego Jorku (Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens i Staten Island), począwszy od przedszkolaków do 12 klasy, włącznie z dystryktem 75., obejmującym osoby niepełnosprawne. W sumie swoje prace nadesłało ponad 1200 uczniów, z czego do półfinału zakwalifikowano 358. Z ich grona jury, złożone z nowojorskich artystów oraz pracowników Metropolitan Museum of Art, wybrało 123 laureatów. Uczestnicy konkursu nie mieli ani narzuconego tematu, ani też techniki, w jakiej wykonywali swoje prace.

JURY KONKURSU
Jurorzy oceniający prace uczestników konkursu „PS Art 2018” pod uwagę brali przede wszystkim kreatywność dzieci i młodzieży. Duże znaczenie miało także przesłanie zawarte w danej pracy oraz wysiłek, jaki ich autorzy włożyli w jej wykonanie. W gronie jurorów zasiadały osoby znane w artystycznym środowisku Nowego Jorku: Chris Wisniewski, dyrektor wykonawczy Studio in School NYC, Agnes Gund, założycielka Studio in School oraz prezes honorowa Museum of Modern Art, Tom Cahill, prezes Studio in School Association, Karen Rosner, koordynatorka  NYCDOE Visual Arts, Marlene Graham, menedżerka International Center of Photography, Barbara Gurr, emerytowana administratorka NYCDOE Visual Arts, Paul King, dyrektor wykonawcza Office of Arts and Special Projects, a także konsultantka artystyczna Anne Strauss i artysta Rachel Hovnanian.

TIME IS RUNNING OUT
O tym, że praca Sebastiana Stolarczyka zawiśnie w Metropolitan Museum of Art, jej autor dowiedział się w szkole.

„Pani Laura Klein, nauczycielka plastyki była pierwszą osobą, która otrzymała tę wiadomość e-mailem. Przekazała mi ją w wyjątkowy i zaskakujący sposób – przez mikrofon w szkole. Byłem w szoku i nie mogłem uwierzyć, że to o mnie chodzi. Koledzy zaczęli klaskać i składać mi gratulacje” – wspomina młody Polak, który z ogromną radością przekazał tę informację swojej rodzinie. Sebastian Stolarczyk, wykonując swoją pracę, wykorzystał wiedzę zdobytą podczas nauki w szkole.

„Zainspirowałem się tematem, który poruszany był na zajęciach z 'Earth science' o globalnym ociepleniu. Przesłaniem mojej pracy jest pokazanie, że to my, ludzie, mamy ogromny wpływ na globalne ocieplenie, więc zacznijmy działać, bo czas, jak w klepsydrze, kiedyś się skończy” – wyjaśnia laureat „PS Art 2018”. Przy okazji zachęca wszystkich do uczestniczenia w takich konkursach, ponieważ, jak stwierdził, „są okazją do pokazania swoich umiejętności, talentu oraz fajną przygodą”.

WYSTAWA W METROPOLITAN MUSEUM
Obraz Sebastiana Stolarczyka pt. „Time is running out” wraz z pracami pozostałych laureatów „PS Art 2018” można oglądać do października br. w Metropolitan Museum of Art – Ruth and Harold D. Uris Center for Education. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 12 czerwca. Finaliści konkursu otrzymali bilety dla dwóch osób do Metropolitan Museum of Art, album z pracami laureatów oraz książkę na temat sztuki. Dodatkowo uczniowie 12 klas dostali stypendia w wysokości 1000 dolarów.

Wśród wyróżnionych osób można znaleźć jeszcze kilka swojsko brzmiących nazwisk, jak: Sofia Grabowski, Wiktoria Socha i Anna Wierciszewski. Wszystko wskazuje na to, że to również są polskie dzieci. Prace laureatów można również zobaczyć na stronie internetowej Metropolitan Museum of Art pod adresem: www.metmuseum.org/exhibitions/listings/2018/ps-art-2018.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA