Prezydent Donald Trump: rozbudujemy tarczę antyrakietową

0
6

Nową strategię antyrakietową prezydent Donald Trump ogłosił podczas wizyty w Pentagonie. „Nasz cel jest prosty – zapewnić, że wykryjemy i zniszczymy każdą rakietę wystrzeloną przeciwko Stanom Zjednoczonych, w dowolnym momencie, z każdego miejsca” – mówił prezydent USA. 

Donald Trump zapowiedział zakup nowych pocisków przechwytujących dla obecnej tarczy antyrakietowej i rozmieszczenie nowych radarów do wykrywania wrogich rakie, a także zwiększenie inwestycji w nowoczesne technologie i rozszerzenie systemu obrony rakietowej o przestrzeń kosmiczną. Chodzi między innymi o umieszczenie na orbicie sieci zaawansowanych satelitów skuteczniej wykrywających nadlatujące rakiety oraz wyrzutni pocisków przechwytujących.

„Uznajemy, że przestrzeń kosmiczna jest nowym polem walki. Dlatego tworzymy kosmiczne siły zbrojne i dlatego mój nowy budżet będzie zawierał środki na elementy kosmicznej tarczy antyrakietowej” – powiedział. Donald Trump podkreślił, że jednym z jego priorytetów jest skłonienie sojuszników USA do zakupu amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej.

Autor: AS, (IAR)