Priorytety budżetowe Donalda Trumpa

0
3

Nie uwzględniając wydatków wojskowych, Donald Trump proponuje cięcia budżetowe na poziomie 9 procent. Najbardziej mają one dotknąć Agencję Ochrony Środowiska, której budżet miałby zostać zmniejszony o jedną trzecią. Prezydent USA chce także znacznie zredukować budżety departamentów transportu, mieszkalnictwa, rolnictwa i edukacji.

Biały Dom tłumaczy, że proponowane cięcia pozwolą wygospodarować fundusze na inne priorytety, w tym inwestycje w infrastrukturę. O 5 procent miałby też wzrosnąć budżet Pentagonu – do poziomu 750 miliardów dolarów. Prezydent Trump chce także, aby Kongres przeznaczył 8,6 miliarda dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem. Środki te pozwoliłyby ma budowę nowej lub wzmocnienie obecnie istniejącej bariery na długości 1160 kilometrów. 

Przygotowany przez Biały Dom projekt budżetu ma przynieść w ciągu 10 lat oszczędności w wysokości 2,7 biliona dolarów. To odpowiedź na rosnący deficyt państwa po wprowadzeniu przez Republikanów obniżki podatków dla firm i osób fizycznych.

Autor: AS, (IAR)