Przedłuż wizę przez internet

15

Urząd imigracyjny uruchomił we wtorek serwis internetowy pozwalający na wysyłanie podań drogą elektroniczną. Zasięg dostępnych usług będzie stopniowo rozszerzany.

 Na razie petenci mogą wykorzystać sieć, aby przedłużać nieimigracyjne wizy albo zmieniać ich status. “Osoby, które mogą skorzystać z usługi, to między innymi cudzoziemcy przyjeżdżający do USA na określony czas, aby podróżować, studiować, prowadzić biznes, skorzystać z opieki medycznej lub odwiedzić rodzinę” – czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez US Citizenship and Immigration Services (USCIS). System stwarza możliwość wypełnienia wniosku drogą elektroniczną, uregulowania wszystkich opłat oraz sprawdzenia statusu rozpatrywanej sprawy. Petent będzie także mógł udzielić przez internet dodatkowych wyjaśnień, jeśli USCIS się o nie zwróci. “Tworzymy fundamenty dla przyszłości naszej agencji opartej na usługach internetowych. System USCIS ELIS zmieni sposób, w jaki będziemy się kontaktować z naszymi klientami i jak rozpatrywać będziemy 6-7 milionów wniosków, które otrzymujemy co roku” – twierdzi dyrektor urzędu imigracyjnego Alejandro Mayorkas.

Do tej pory petenci musieli przesyłać większość składanych wniosków i podań drogą pocztową. Stwarzało to wiele problemów, bo często dokumenty musiały wędrować między poszczególnymi agencjami USCIS. Było to czasochłonne, a papiery często ginęły.

Aby wypełnić podanie o przedłużenie wizy drogą elektroniczną, należy założyć sobie konto w systemie USCIS ELIS (www.uscis.gov/uscis-elis). Tabela na stronie internetowej dokładnie wyjaśnia, kto obecnie kwalifikuje się do wypełnienia podania przez komputer.

USCIS zapowiada, że stopniowo będzie rozszerzał zakres usług elektronicznych, tak aby docelowo petenci mogli wypełniać wszystkie rodzaje wniosków przez internet. Urząd imigracyjny zdaje sobie jednak sprawę, że są tacy jego klienci, którzy nie mają dostępu do komputera, będzie więc nadal przyjmował podania na tradycyjnych formularzach.

Autor: DET