Rak atakuje ratowników z WTC

31

12 lat po atakach terrorystycznych 9/11 uczestnicy ówczesnych akcji ratunkowych i sprzątania w strefie zero coraz badziej chorują na nowotwory.

Zachorowalność na raka wśród ratowników z World Trade Center jest o 15 procent wyższa niż wśród osób, które nie miały styczności ze strefą zero – wynika z danych Mount Sinai Medical Center.
1140 kobiet i mężczyzn, którzy po 9/11 zaangażowali się w akcje w strefie zero, zachorowało na nowotwór, który – jak potwierdza National Institute for Occupational Safety and Health – ma związek ze szkodliwymi warunkami panującymi w WTC. Eksperci przypuszczają, że to zaledwie czubek góry lodowej i przewidują, że liczba ta będzie sukcesywnie rosła.

„Więcej jest przypadków zachorowalności na raka związanej z WTC, jednak my wiemy tylko o pacjentach zapisanych do rządowych programów medycznych. Nie mamy danych o tych, którzy leczą się prywatnie – powiedział dr Jim Melius z WTC Responder

Medical Program i członek 9/11 Health Watch dodając, że „w strefie zero ludzie zostali narażeni na działanie związków wywołujących raka. Przy czym nowotwory nie powstają natychmiast, potrzebują czasu, żeby się rozwinąć”.
Najczęściej ratownicy ze strefy zero chorują na raka skóry (melanoma i inne), potem na chłoniaki, raka tarczycy, białaczkę, raka płuc, nerek, pęcherza, jelit i piersi.

„Pracuję na oddziale onkologii od dwóch miesięcy i już zauważyłam ponad 10 nowych pacjentów. Poza tym 25 moich pacjentów czeka na wyniki badań – mówi Tina Engel, pielęgniarka w klinice WTC działającej przy North Shore Hospital. – Dobrą nowiną jest to, że dzięki funduszom federalnym (ustanowionym na mocy Zadroga Bill) możemy przeprowadzić wszelkie badania, jakich ci ludzie potrzebują”.

Około 65 tys. ludzi w okręgu nowojorskim korzysta z programów medycznych oferujących pomoc dla osób cierpiących na schorzenia, co do których istnieją podejrzenia, że są konsekwencją pracy w strefie zero.
Zapisać się do tego programu albo uzyskać informacje na temat kryteriów można pod numerem: (888) WTC-HP4U/(888) 982-4748 albo na stronie www.cdc.gov/wtc.

Autor: AS, (R)