Republikanie w szoku. Specter przeszedł do demokratów

11

Senator Arlen Specter, republikanin z Pensylwanii zapowiedział we wtorek przejście do demokratów. Decyzja, ta zaszokowała republikanów Może mieć bowiem kluczowe znaczenie dla rozkładu głosów w Senacie.

Senator Arlen Specter, republikanin z Pensylwanii zapowiedział we wtorek przejście do demokratów. Decyzja ta zaszokowała republikanów, może mieć bowiem kluczowe znaczenie dla rozkładu głosów w Senacie.

Demokraci w Senacie musieli do tej pory liczyć się z republikańskim sprzeciwem bowiem nie mieli potrzebnych do jego przełamania 60 głosów. Z nowy sojusznikiem potencjalnie zyskują taką większość.

 
 Foto: Archiwum

Arlen Specter był republikaninem przez blisko 30 lat


Arlen Specter zdecydował się na porzucenie republikanów bowiem – jak wyjaśnił w oświadczeniu – jego była partia za bardzo
skręciła na prawo. W związku z tym "obecnie jest mi bliżej do demokratów niż republikanów" – oświadczył Specter, dodając że w jego stanie barwy klubowe zmieniło ostatnio około 200 tys. wyborców zarejestrowanych dotąd jako republikanie.
Decyzja senatora z Pensylwanii, a zwłaszcza możliwość utraty blokowania legislacyjnych projektów demokratów w Senacie zaszokowała republikanów. Lider tej partii w izbie wyższej Kongresu Mitch McConnell z Kentucky, który nie był uprzedzony o planach Spectera, zwołał nadzwyczajne spotkanie w tej sprawie.
Powiększenie się szeregów demokratów ucieszyło za to Baracka Obamę. Prezydent osobiście zadwonił do Spectera by złożyć mu gratulacje. "Ma pan moje pełne poparcie" – powiedział Obama. "Jesteśmy bardzo podekscytowani mając pana po naszej stronie" – dodał.
Podobne były reakcje innych demokratów. "Witamy go z otwartymi ramionami" – powiedział, cytowany przez New York Times senator Debbie Stabenow z Michigan.
Arlen Specter był republikaninem przez prawie 30 lat. Był jednym z trzech republikanów, którzy poparli program gospodarczy Baracka Obamy.

bat (pap)

Autor: