Rozszerza się pożar w Kalifornii

13

Rozszerza się wyniszczający pożar, który strawił w Kalifornii już kilkadziesiąt domów. w Piątek rano konieczne były dalsze ewakuacje mieszkańców wzgórz w okolicach Santa Barbara.


Foto: Reuters

Dym z pożaru widziany z drogi w pobliżu Santa Barbara

Rozszerza się wyniszczający pożar, który strawił w Kalifornii już kilkadziesiąt domów. w Piątek rano konieczne były dalsze ewakuacje mieszkańców wzgórz w okolicach Santa Barbara.

W tej chwili w Kalifornii około 30 tys. ludzi objętych zostało przymusową ewakuacją. Początkowo walczącym z żywiołem strażakom wydawało się, że najgorsze mają już za sobą, jednak wiejący w piątek rano silny wiat ponownie rozbudził płomienie.

 
Foto: Reuters

Arnold Schwarzenegger rozmawia z kieryjącym akcją ratunkową w rejonie pożaru

Obecnie pożar próbuje ugasić 2.300 strażaków, 10 samolotów i 15 śmigłowców. Zaczyna brakować miejsc w schroniskach dla ewakuowanych.
Do tej pory spłonęło już ponad 70 domów, w tym luksusowych rezydencji o wielomilionowej wartości.
Gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger, który spotkał się ze strażami zapewnił, że mimo trudnej sytuacji finansowej Kalifornii pieniędzy na gaszenie pożaru nie zabraknie.
"Mieszkańcy Santa Barabara mogą w 100 proc. liczyć na nasze poparcie" – dodał.
Lokalna prasa w Kalifornii pełna jest opisów pochodzących od ludzi uciekających przed ogniem, tracących dach na głową.
W nocy z czwartku na piątek ekipa ratunkowa ocaliła uczniów 7 i ósmej klasy, którzy wraz z nauczycielem jeszcze przez wybuchem pożaru wybrali się na wspinaczkę i zostali odcięci przez ogień.
Pożar trawi nie tylko domostwa. W okolicach Santa Barbara – w Mission Canyon – spłonął np. ogród botaniczny
Część mieszkańców jak na przykład Howard Schiffer, którego dom się spalił zachowuje stoicki spokój. W zeszłym tygodniu Schiffer w ramach prowadzonej przez siebie akcji charytatywnej był w obozie dla uchodźców w Kenii. "Ta ludzie na prawdę nie mają nic" – mówi. "Oprócz tego, że nie mają gdzie mieszkać są narażeni na przemoc i nienawiść. Myślę, że to trudniejsze niż cierpieć tylko z powodu klęski żywiołowej" – konkluduje Howard Schiffer.

bat (pap)

Autor: