Stary most Kościuszki zostanie wysadzony?

13

Nowojorski gubernator Andrew Cuomo zapowiedział wysadzenie starego mostu Kościuszki w celu przyspieszenia prac budowlanych nowej konstrukcji. Zapewnił także, że nazwa mostu pozostanie niezmieniona, ale przy okazji stwierdził, że prawidłowa wymowa nazwiska Tadeusza Kościuszki nie jest wskazana.

Podczas wizytacji budowanego mostu Kościuszki oraz wywiadu udzielonego telewizji CBS2 Andrew Cuomo poinformował, że po oddaniu do użytku pierwszej nitki nowej konstrukcji, stary most zostanie wysadzony. Dzięki temu firma odpowiedzialna za budowę zyska od siedmiu do dziewięciu miesięcy, więc będzie mogła przyspieszyć ukończenie drugiej nitki mostu i całkowite zakończenie robót. Wyburzenie liczącej sobie prawie 78 lat konstrukcji – zgodnie z planami – ma zostać przeprowadzone na zasadzie implozji po obu stronach mostu, zatem nie wyleci on w powietrze, tylko się zapadnie – podobnie jak stare budynki przeznaczone do rozbiórki.

Plany te nie spodobały się jednak okolicznym mieszkańcom, członkom Rady Dzielnicy nr 1 oraz politykom reprezentującym Queens i północną część Brooklynu, a także prezydentowi tej dzielnicy Ericowi Adamsowi. Obawiają się oni, że zastosowanie tego typu eksplozji może spowodować różne niebezpieczeństwa, a także dodatkowe zanieczyszczenie okolicy oraz powietrza. Dlatego też wystosowali swoje protesty do nowojorskiego burmistrza z żądaniem dodatkowych wyjaśnień, mających rozwiać ich obawy.

Podczas wspomnianego wywiadu dla telewizji CBS2 Andrew Cuomo zapewnił także, że nazwa mostu honorująca Tadeusza Kościuszkę pozostanie niezmieniona. Jednak odpowiadając na pytanie reporterki tej telewizji, czy potrafi wymówić jego nazwę, celowo i z uśmiechem na twarzy zdeformował nazwisko bohatera dwóch narodów – polskiego i amerykańskiego – twierdząc, że prawidłowa wymowa nie będzie zrozumiała dla nowojorczyków. Udowodnił jednak – po tym jak Marcia Kramer zwróciła mu uwagę, jak nazwisko Kościuszki wymawiają Polacy – że również potrafi ją odpowiednio wyartykułować.

Zachowanie nowojorskiego gubernatora  zbulwersowało wielu przedstawicieli Polonii. Niektórzy z nich wystosowali już pisma do Andrew Cuomo krytykujące jego postawę. Natomiast w komentarzu podczas telewizyjnej emisji rozmowy przeprowadzonej z nowojorskim gubernatorem Marcia Kramer podkreśliła, że niektóre osoby dla ułatwienia wymowy używają skrótu K-Bridge odnoszącego się do mostu Kościuszki.

Autor: WueM, (R)