Święto flagi na Greenpoincie

0
4

Kilkaset osób wypełniło w środę, 14 czerwca, zamknięty odcinek Norman Avenue pomiędzy Eckford Steet a McGuinness Blvd, by uczestniczyć w dorocznym święcie związanym z amerykańską flagą. Obchody tzw. Flag Day zorganizowane po raz 68. przez uczniów i nauczycieli PS 34, jednej z najpopularniejszych – również wśród Polaków – szkół publicznych na Greenpoincie, od dawna przybierają formę wydarzenia dzielnicowego. Dlatego też zawsze uczestniczy w nich wielu przedstawicieli świata polityki oraz lokalnych działaczy. Pojawiają się także zaproszeni goście, w tym reprezentujący środowisko polonijne.

W tym roku wśród „dystyngowanych gości” – jak ich określiła prowadząca uroczystość Carmen Asselta, dyrektorka PS 34 – byli m.in.: nowojorski radny Stephen Levin, Eric Radezky z biura posła stanowego Josepha Lentola, konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, Alicja Winnicka, była dyrektorka tej szkoły, a obecnie kurator okręgowa dystryktu 14, dr Iwona Korga, prezes Instytutu Piłsudskiego, Magdalena Mazurek z Instytutu Kultury Polskiej, Ryszard Mazur, prezes North Brooklyn Development Corporation, Anna Branas, menedżer oddziału głównego Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej z Greenpointu, Elżbieta Szura, menedżerka przedszkola Williamsburg „Y” Head Start, a także polonijna działaczka Halina Kalitka. Nie zabrakło również amerykańskich weteranów i przedstawicieli komitetu rodzicielskiego, a także licznie zebranych rodziców dzieci uczących się w PS 34.

Podczas uroczystości hymn amerykański odśpiewała wspomniana wcześniej Halina Kalitka. Było także wspólne śpiewanie różnych patriotycznych pieśni związanych z Ameryką oraz flagą tego kraju. Poza tym uczniowie z każdego rocznika przedstawili krótkie programy artystyczne, złożone głównie ze śpiewów oraz tańców. Zaprezentowano również najciekawsze wypracowania napisane przez uczniów na temat flagi i jej znaczenia w ich życiu. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień, wśród których dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie konsula generalnego RP Macieja Golubiewskiego.

Przedstawiciel polskiego rządu mówił o znaczeniu flagi jako symbolu niepodległości zarówno dla Amerykanów, jak i Polaków. Wspominał o braterstwie łączącym nasze kraje, a także o udziale polskich generałów – Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – w wojnie o niepodległość Ameryki oraz o amerykańskich żołnierzach walczących w obronie Polski. Nawiązał również do dwujęzycznych, polsko-angielskich klas zorganizowanych w ramach Dual Polish Language Program w PS 34, jak do tej pory jedynej takiej placówce w Nowym Jorku.

W szkole tej uczy się ponad 500 dzieci, z czego około 50-60 procent stanowią uczniowie mający polskie pochodzenie. W gronie pedagogicznym jest również kilkoro nauczycieli mówiących po polsku, a także wielu mających polskie korzenie.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA