Święto flagi rozświetlonej gwiazdami

0
7

Święto amerykańskiej flagi obchodzone jest zawsze 14 czerwca, w rocznicę rezolucji na jej temat, przyjętej w 1777 roku przez Drugi Kongres Kontynentalny. Na Greenpoincie od 1949 roku uroczystość poświęconą gwieździstemu sztandarowi organizuje szkoła PS 34, jednak dzięki wieloletniej tradycji ceremonia ta stała się już wydarzeniem o znaczeniu dzielnicowym. Dlatego też zawsze uczestniczy w niej wielu przedstawicieli świata polityki oraz lokalnych działaczy, w tym także reprezentujących polskie instytucje.

W tym roku wśród gości honorowych pojawili się m.in.: konsul Alicja Tunk, nowojorski radny Stephen Levin, przedstawicielka biura posła stanowego Josepha Lentola, Alicja Winnicka, kurator okręgowa dystryktu 14, dr Iwona Korga, prezes Instytutu Piłsudskiego, Ryszard Mazur, prezes North Brooklyn Development Corporation, kapitan William Glynn, komendant 94. posterunku NYPD, Elżbieta Szura, menedżerka przedszkola Williamsburg „Y” Head Start, oraz Evelyn Vazquez, zastępca dyrektora St. Nicks Alliance. Nie zabrakło również amerykańskich weteranów i przedstawicieli komitetu rodzicielskiego, a także licznie zebranych rodziców dzieci uczących się w PS 34. W sumie w uroczystości wzięło udział kilkaset osób, które całkowicie wypełniły zamknięty odcinek Norman Avenue, pomiędzy Eckford Steet a McGuinness Blvd.

Ceremonia rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego przez weteranów związanych z Monitor Museum oraz odśpiewania hymnu, który zaprezentował chór złożony z uczennic piątej klasy PS 34. Następnie dyrektorka szkoły Carmen Asselta przywitała gości oraz uczniów i ich rodziców.

„Każdego roku spotykamy się, by wspólnie oddać hołd naszej fladze. Robimy to poprzez pokazy utalentowanych dzieci, które prezentują swój stosunek do flagi, wiersze i eseje na jej temat, pieśni i tańce oraz różne prace artystyczne, które możemy dzisiaj zobaczyć. Dzień Flagi jest jedną z tradycji pielęgnowanych w PS 34 i zarazem jedną z najważniejszych dla społeczności zamieszkującej Greenpoint” – podkreśliła Carmen Asselta.

Z kolei kurator 14. dystryktu Alicja Winnicka podziękowała uczniom i nauczycielom z PS 34 za podtrzymywanie tej pięknej tradycji, weteranom i przedstawicielom Monitor Museum za działalność na rzecz Geenpointu, a także wszystkim za przybycie na tę uroczystość.

Głos zabrała również konsul Alicja Tunk, która trzymała w ręku biało-czerwoną chorągiewką.

„To wielki honor być z wami dzisiejszego dnia. Wiem, że macie tutaj Polish Dual Language Program, dlatego chciałam wam powiedzieć, że w Polsce również świętujemy Dzień Flagi i ma to miejsce 2 maja. Dlatego teraz pomacham wam naszą polską flagą” – powiedziała polska konsul, otrzymując za to gromkie brawa.

W części artystycznej było wspólne śpiewanie różnych patriotycznych pieśni związanych z Ameryką oraz flagą tego kraju. Pojawiły się m.in. takie utwory, jak: „America”, „America the Beautiful”, „You're a Grand Old Flag”, „This Land Is Your Land” oraz „God Bless America”.

Uczniowie każdego rocznika przedstawili także krótkie programy, złożone ze śpiewów i tańców. Zaprezentowano również najciekawsze wypracowania napisane przez uczniów na temat flagi i jej znaczenia w ich życiu.

„Flaga ma dla mnie bardzo duże znaczenie, ponieważ jest symbolem mojego domu. Flaga honoruje ludzi, którzy walczyli za Amerykę. Na fladze jest 50 gwiazd i 13 pasków” – mówiła Maya Tattoli, uczennica drugiej klasy, która w swoim eseju dokładnie wyjaśniła znaczenie poszczególnych elementów umieszczonych na fladze.

Wszyscy uczniowie tego dnia nosili ubrania w kolorach: białym, czerwonym i niebieskim, symbolizujących barwy amerykańskiej flagi, co bardzo podkreślało wymowę i symbolikę celebrowanego święta.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA