Szaleństwo zakupów

0
3

Black Friday to konsumencka tradycja, która w ostatnich latach nieco zmienia charakter. Kiedyś nieodłącznym elementem początku sezonu wyprzedaży były długie kolejki. W związku z rozwojem technologii zmienia się forma sprzedaży. Coraz popularniejszą drogą transakcji jest płacenie za zakupy przez tak zwane mobilne kasy. To pracownicy sklepów podchodzą do klientów, by dopełnić formalności.

Jeszcze szybciej obsługiwaniu są Ci, którzy przed wizytą w sklepie dokonują zamówienia przez internet. Z alternatywnych opcji realizacji transakcji korzysta już co czwarty kupujący. Rozwój sprzedaży online widać w statystykach. W ubiegłym roku w związku z czarnopiątkowymi promocjami, Amerykanie w sklepach internetowych wydali rekordowe 8 miliardów dolarów. Na tegoroczne podsumowanie trzeba poczekać. Jest prawdopodobne, że rekord ten może zostać pobity.

Cegiełkę do zmian dokładają także sami sprzedawcy. Kiedyś wyprzedaże rozpoczynano zgodnie o północy w piątek. Obecnie coraz więcej sklepów promocje rozpoczyna już w czwartek. Podczas Black Friday nie zmienia się jedno. Produkty można kupić dużo taniej niż chwilę wcześniej. Niektóre nawet z 80-procentową zniżką.

Autor: AS, (IAR)