Szef polskiego MSZ rozmawiał z doradcą prezydenta Trumpa

0
0

Minister Czaputowicz rozmawiał z Johnem Boltonem między innymi o niedawnym szczycie prezydentów Trumpa i Putina w Helsinkach. Szef polskiej dyplomacji poinformował, że uzyskał zapewnienie, iż nie następuje zmiana amerykańskiej polityki zagranicznej wobec Moskwy i że bezpieczeństwo będzie zapewnione Polsce i innym państwom regionu. Jacek Czaputowicz powiedział też, że strona amerykańska traktuje gazociąg Nord Stream 2 jako projekt mający negatywne skutki geopolityczne i nadal przeciwstawia się jego budowie. Amerykanie nie wykluczają sankcji, ale na razie prowadzą działania dyplomatyczne – mówił minister, który dodał, że wypowiedzi prezydenta Trumpa na temat Nord Stream 2 wypowiedziane w Helsinkach zostały źle zinterpretowane. Jacek Czaputowicz potwierdził, że jesienią dojdzie do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Minister podkreślił, że zaobserwował w Waszyngtonie bardzo pozytywny stosunek do Polski i wyraził przekonanie, że nastąpią dalsze potwierdzenia „tego stanowiska Stanów Zjednoczonych”

Jacek Czaputowicz poinformował, że decyzje w sprawie zwiększenia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce powinny zapaść w ciągu kilku miesięcy. „Jesteśmy gotowi partycypować w kosztach rozwoju infrastruktury pod większą obecność wojskową żołnierzy amerykańskich na terenie Polski” – powiedział minister w wywiadzie dla Polskiego Radia. Dodał, że polski postulat jest analizowany od strony politycznej i wojskowej. „Dalsze rozmowy będą prowadzone i myślę, ze należy oczekiwać pewnych decyzji w perspektywie kilku miesięcy” – mówił szef polskiej dyplomacji. Jacek Czaputowicz ocenił jednak, że przenoszenie amerykańskich wojsk z Niemiec do Polski nie byłoby dobrym rozwiązaniem. „Nie chcielibyśmy różnicowania europejskich członków NATO, chodzi nam o obecność, która jest niezależna od wojsk stacjonujących na terenie Niemiec. ” – podkreślił minister.

Podczas dwudniowej wizyty w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji spotkał się także z członkami Kongresu i przedstawicielami ośrodków analitycznych zajmujących się problematyka międzynarodową. Minister wziął również udział w ministerialnej konferencji na temat wolności religijnej na świecie zorganizowanej przez sekretarza stanu Mike’a Pompeo. Podczas swego wystąpienia wskazał na represje wobec chrześcijan w takich krajach jak Syria czy Iran. Podkreślił, że jednym z celów polskiej obecności w Radzie Bezpieczeństwa jest walka o ochronę mniejszości religijnych. „Będziemy wspierać Stany Zjednoczone a także sami prowadzić aktywną politykę w tym zakresie” – powiedział minister. Jacek Czaputowicz dodał, Polska będzie zwiększać pomoc dla ofiar konfliktów, także na tle religijnym.

Autor: PC