Tablica z mostu Kościuszki trafiła do polskiej fundacji

97

Jedna z historycznych tablic z nieistniejącej już starej konstrukcji mostu Kościuszki trafiła do Fundacji Kościuszkowskiej. Ten nietypowy prezent zostanie zlicytowany, a uzyskane w ten sposób pieniądze zasilą konto Kosciuszko Commemoration Fund.

Fundacja Kościuszkowska otrzymała od stanowego Departament Transportu wykonaną z brązu tablicę znamionową, zawierająca informacje dotyczące m.in. władz miejskich urzędujących w 1939 roku, kiedy to pomiędzy Brooklynem i Queensem (Greenpointem i Maspeth) oddano do użytku most Kościuszki biegnący nad ciekiem Newton Creek.

NIETYPOWY PREZENT
Pomysł przekazania tej pamiątki wyszedł od Roberta Adamsa, dyrektora budowy nowego mostu Kościuszki, którego pierwsza nitka została oddana do użytku 27 kwietnia ub.r. „Robert Adams zwrócił się do nas zapytaniem, czy nie chcielibyśmy przyjąć tej historycznej tablicy. Oczywiście poczuliśmy się zaszczyceni tym faktem, ale od razu stwierdziliśmy, że będziemy chcieli ją przeznaczyć na dobry cel – wspomina Marek Skulimowski, prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej. – Mamy taki plan, by w ciągu najbliższego roku wystawić ją na licytację, a zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczyć na Kosciuszko Commemoration Fund, który ustanowiliśmy na początku Roku Kościuszkowskiego” – wyjaśnia w rozmowie z „Nowym Dziennikiem”.

Przekazanie tablicy nastąpiło podczas świątecznego przyjęcia członków i przyjaciół Fundacji Kościuszkowskiej, które odbyło się 19 grudnia ub. r. Wówczas specjalnym wyróżnieniem, za zaangażowanie związane z upamiętnieniem bohatera dwóch narodów i pozostawieniem nazwy „Kosciuszko Bridge” na nowym moście, został również uhonorowany Robert Adams. W uroczystości z ramienia stanowego Departamentu Transportu udział wzięli także dr inż. Tadeusz Alberski, koordynator budowy mostu Kościuszki, oraz Krystyna Holowacz, odpowiedzialna za kontakty pomiędzy wykonawcą i stanem a lokalną społecznością.

Fundacja Kościuszkowska otrzymała jedną z dwóch tablic, które prócz napisu „Kosciuszko Bridge” zawierają informacje dotyczące ówczesnych władz miejskich oraz Wydziału Robót Publicznych.

„Główne tablice z nazwą mostu ‘Kosciuszko Bridge’ oraz polskim i amerykańskim godłem, które zostały bezpłatnie odrestaurowane przez firmę Dariusza Knapika Victoria Consulting, dzięki m.in. wsparciu tych trzech osób zwisły na nowym moście” – wyjaśniał Marek Skulimowski. Dodał, że przy okazji świątecznego spotkania w fundacji, którą prowadzi, Robert Adams zdradził, że nowojorski gubernator Andrew Cuomo obiecał sfinansować odlew dwóch kolejnych takich tablic, które zostaną powieszone na drugiej nitce nowego mostu Kościuszki, mającej powstać do 2020 roku. Tablica znamionowa, która została podarowana Fundacji Kościuszkowskiej, znajdowała się na starym moście tuż pod główną tablicą z jego nazwą „Kosciuszko Bridge”. I właśnie ta tablica z wieloma dodatkowymi informacjami będzie zlicytowana. Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się aukcja, ponieważ wcześniej musi ona zostać właściwie przygotowana.

„Musimy wybrać odpowiedni dom aukcyjny, który zajmuje się tego typu obiektami i zaproponuje nam dobrą ofertę współpracy” – wyjaśnia Marek Skulimowski. Dzięki tej formie sprzedaży Fundacja Kościuszkowska chce dotrzeć do wszystkich osób i firm potencjalnie zainteresowanych wylicytowaniem historycznej tablicy. „Zależy nam na pozyskaniu jak największych środków na Kosciuszko Commemoration Fund” – podkreśla prezes Fundacji Kościuszkowskiej.

KOSCIUSZKO COMMEMORATION FUND
Fundusz utrwalający pamięć o Tadeuszu Kościuszce został uruchomiony przez fundację noszącą jego imię 30 stycznia 2017 roku. Celem Kosciuszko Commemoration Fund jest gromadzenie środków finansowych, które mają być przeznaczone na różne akcje i projekty związane z upamiętnieniem bohatera dwóch narodów.

„Na drugiej nitce mostu Kościuszki, która dopiero będzie budowana, ma powstać ścieżka rowerowa i spacerowa z widokiem na Manhattan. Mamy w planach stworzenie tam miejsc upamiętniających Tadeusza Kościuszkę. Na razie nie znamy szczegółów z tym związanych, ale prowadzimy rozmowy ze stanowym Departamentem Transportu i partnerami, którzy mogą się zaangażować w ten projekt. Na pewno będą to kosztowne rzeczy, wymagające dużych nakładów finansowych, dlatego też chcemy w naszym funduszu zgromadzić jak największe środki, by dzięki nim w odpowiednim momencie móc zostawić trwały ślad upamiętniający bohatera dwóch narodów” – zapewnia Marek Skulimowski.

Informacje na temat Kosciuszko Commemoration Fund można znaleźć na stronie internetowej Fundacji Kościuszkowskiej www.thekf.org. Poprzez tę witrynę można również składać donacje, robiąc transfery z kart płatniczych (www. thekf. org/kf/support/donate). Można je również – w postaci czeku wypisanego na b z adnotacją „Kosciuszko Commemoration Fund” – przesłać na adres tej instytucji (15 East 65th St., New York, NY 10065). Wpłaty wcale nie muszą być duże, ponieważ przy tego typu akcjach ważny jest każdy dolar.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA