Trump i Duda podpisali deklaracje o strategicznym partnerstwie Polski i USA

16

Stany Zjednoczone i Polska zwiększą współpracę w zakresie obronności oraz energetyki. To najważniejsze przesłanie wspólnej deklaracji o strategicznym partnerstwie obu krajów. Dokument został podpisany przez prezydentów obu państw na zakończenie rozmów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy w Białym Domu.

Na wspólnej konferencji prasowej prezydent Polski podkreślił, że obecność wojsk amerykańskich w naszej części Europy to gwarancja bezpieczeństwa w obliczu narastającej ekspansji Rosji. „Mam nadzieję, że pan prezydent podejmie decyzję o skierowaniu do Polski kolejnych jednostek” – powiedziała Andrzej Duda. „Wierzę, że taka decyzja jest w interesie Polski jak i Stanów Zjednoczonych” – mówił polski prezydent.

W podpisanym przez polityków dokumencie Stany Zjednoczone i Polska zobowiązują się do zwiększenia współpracy w obronności. Chodzi o więcej wspólnych ćwiczeń oraz szkoleń dla żołnierzy, a także użyczenie przez Stany Zjednoczone nowych technologii polskiemu wojsku. W dokumencie nie pada sformułowanie o „stałych bazach USA w Polsce”, ale oba kraje mają „rozważyć możliwość zwiększenia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych”. Politycy zobowiązali się też do pogłębionej współpracy służb specjalnych obu państw. W dokumencie napisano też, że oba kraje będą wspierać uczciwy handel, a spory handlowe rozwiązywać sprawnie i w sposób ugodowy. Oba kraje mają też wspierać projekty innowacyjne.
W deklaracji znalazło się też stwierdzenie, że wśród największych zagrożeń bezpieczeństwa są obecnie agresywne zachowanie Rosji, terroryzm, zorganizowany przemyt migrantów i napięcia na Bliskim Wschodzie.

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że bezpieczeństwo Polski jest dla niego bardzo ważne. Donald Trump podkreślił, że Amerykanie rozważają temat stałych baz NATO w Polsce. Prezydent USA nie powiedział jednak, czy ostatecznie zgodzi się na taki pomysł. Donald Trump eksponował aspekt finansowy przedsięwzięcia argumentując, że Stany Zjednoczone udzielają ochrony innym krajom co odbywa się kosztem amerykańskich podatników. „Pan prezydent zaoferował nam ponad 2 miliardy dolarów więc przyglądamy się tej propozycji – zarówno od strony militarnej jak i kosztów” – podkreślił.
Donald Trump oświadczył również, że podziela ocenę prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zagrożenia ze strony Rosji.
Andrzej Duda podkreślił, że „Obecność oznacza także odstraszanie. Jestem przekonany, że jeśli będziemy silnie militarnie obecni w tej części Europy gdzie występuje niebezpieczeństwo to nigdy do wojny nie dojdzie”

Prezydent USA Donald Trump zaznaczył podczas konferencji, że sojusz polsko – amerykański nigdy nie był tak silny. Donald Trump wspominał również ubiegłoroczną wizytę w Warszawie: „Podczas mojej wizyty latem ubiegłego roku miałem przywilej stać przy Pomniku Powstania Warszawskiego i mówić do Polaków o naszym wspólnym zaangażowaniu w obronie naszego dziedzictwa i cywilizacji. Było to doświadczenie, które bardzo cenię i którego nigdy nie zapomnę. Niedaleko od miejsca, w którym teraz stoimy, jest inny monument na innym placu – pomnik generała Kościuszki”
Podczas konferencji prezydenci poruszyli również problem bezpieczeństwa energetycznego. Zgodnie z deklaracją oba kraje mają też wspólnie przeciwdziałać projektom, które – jak napisano – zagrażają bezpieczeństwu. Według dokumentu, Waszyngton i Warszawa zwiększą współpracę w energetyce, przede wszystkim, jeśli chodzi o zapewnienie Polsce zróżnicowanych źródeł energii. Od ubiegłego roku Stany Zjednoczone sprzedają Polsce skroplony gaz, a amerykańscy politycy przekonują, że ilość sprzedawanego gazu mogłaby się zwiększyć.
Największym aktualnym zagrożeniem jest budowa gazociągu Nord Stream 2 – zaznaczył polski prezydent. Donald Trump jednak wykluczył na razie sankcje dla firm zaangażowanych w projekt gazociągu Nord Stream 2, ale skrytykował Niemcy, których firmy uczestniczą w budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego. “Nie zamierzamy tego robić, ale uważamy, że to bardzo niedobry projekt dla mieszkańców Niemiec. Niemcy płacą miliardy dolarów rocznie za rosyjską energię” – powiedział Donald Trump.
Prezydent Donald Trump powiedział, że Waszyngton i Warszawa wspólnie szukają sposobów na zabezpieczenie energetyczne Polski i Europy. Amerykański przywódca powiedział, że w przypadku Europy niezależność energetyczna jest jedną z najważniejszych spraw: „Prezydent Duda i ja wspólnie szukamy niezależności energetycznej. Polska i Stany Zjednoczone są głęboko zaangażowane w prace nad osiągnięciem tego celu. Żaden kraj w Europie nie powinien być zależny od jednego zagranicznego dostawcy energii. Polska niezmordowanie pracuje nad zwiększeniem niezależności energetycznej swojej i innych krajów Europy Środkowej. Planuje budowę nowego rurociągu z Norwegii do Polski wykorzystującego najnowsze technologie”.
Prezydent USA Donald Trump dodał, że jego kraj wspiera cele inicjatywy Trójmorza. Amerykański prezydent zaznaczył, że inicjatywa walczy o wolność rynku energetycznego. „Liderzy Europy centralnej ciężko pracują nad zwiększeniem dostępności rynku energetycznego, zmniejszeniem ograniczeń na handel energią z Unią Europejską, co jest konieczne. Bariery handlowe są trudnością dla Stanów Zjednoczonych. USA wspierają w pełni cele mające wzmocnić niezależność energetyczną” – mówił Donald Trump.
Jest to pierwsza wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Andrzej Duda jest szóstym polskim prezydentem, który jest przyjmowany w Waszyngtonie przez prezydenta USA.

Autor: PC