Trump jedzie na granicę z Meksykiem

0
1

Podczas wizyty w Teksasie Donald Trump spotka się z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Spodziewane są wypowiedzi prezydenta, który przekonuje, że budowa fizycznej bariery na granicy z Meksykiem jest konieczna dla zatrzymania fali nielegalnych imigrantów, przemytu narkotyków i przestępczości. „Mówi się, że mur to średniowieczne rozwiązanie. Może średniowieczne ale skuteczne, obecnie jeszcze bardziej” – argumentował wczoraj podczas spotkania z dziennikarzami w Białym Domu.

W Teksasie Donaldowi Trumpowi będzie towarzyszyć główny prawnik Białego Domu Pat Cipollone. Jego obecność ma być sygnałem, że prezydent bierze pod uwagę wprowadzenie dekretu o stanie zagrożenia państwa, co pozwoliłoby mu użyć funduszy Pentagonu do budowy muru na granicy bez zgody Kongresu. „Myślę, że osiągniemy porozumienie. Jeśli nie, to pójdę tą drogą. Mam prawo do wprowadzenia stanu zagrożenia państwa jeśli zechcę” – podkreślił prezydent USA.

Donald Trump wnioskuje do Kongresu o 5,7 miliarda dolarów na budowę muru na granicy. Ponieważ Demokraci nie chcą umieścić tej kwoty w prowizorium budżetowym, prezydent odmawia jego podpisania. Z tego powodu już 20 dzień funkcjonowanie administracji federalnej w USA jest częściowo zawieszone. Około 800 tysięcy urzędników przebywa na przymusowych urlopach lub pracuje bez wynagrodzenia.

Autor: AS, (IAR)