Trump rekordzistą

14

Donald Trump wygrywając prawybory w pięciu stanach przypieczętował nominację w wyborach prezydenckich w USA. Przy okazji miliarder pobił rekord: uzyskał najwięcej głosów w prawyborach w historii partii republikańskiej.

Zwycięstwo Donalda Trumpa w republikańskich prawyborach jest imponujące. Miliarder pokonał 16 rywali i zdobył 1536 delegatów na konwencję – prawie 300 ponad wymagane minimum. Łącznie na biznesmana głosowało 13 milionów 400 tysięcy Amerykanów. To o 1 milion 400 tysięcy więcej od poprzedniego rekordu, jaki w 2000 roku ustanowił George Bush. W republikańskich prawyborach wzięła też udział rekordowa liczba głosujących – ponad 28 milionów.

Wśród Demokratów Hillary Clinton nie pobiła rekordu ustanowionego przez Baracka Obamę. Była sekretarz stanu uzyskała prawie 17 milionów głosów. Obecny prezydent uzyskał w 2008 roku 18 i pół miliona. Hillary Clinton uzyskała jednak znacznie lepszy wynik od swego rywala Donalda Trumpa – zdobyła od niego o półtora miliona głosów więcej. Była sekretarz stanu wczoraj ogłosiła siebie zwycięzcą prawyborów partii demokratycznej.

Autor: