Trump zaapelował w Kongresie o jedność

0
3

W dorocznym orędziu o stanie państwa Donald Trump podkreślał swoje sukcesy gospodarcze, w tym niskie bezrobocie, wzrost płac i ograniczenie ubóstwa. Przekonywał, że dzięki współpracy będzie można osiągnąć jeszcze więcej. 

W wystąpieniu przed połączonymi izbami Kongresu Donald Trump przekonywał, że sytuacja gospodarcza USA jest tak dobra jak nigdy w historii. „W ciągu zaledwie dwóch lat od wyborów udało się na m uruchomić bezprecedensowy boom gospodarczy” – mówił prezydent USA, chwaląc się 5 milionami nowych miejsc pracy, poprawą warunków życia Amerykanów i wzrostem produkcji ropy oraz gazu. Przekonywał, że dzięki wzmocnieniu sił zbrojnych Stany Zjednoczone znów zaczęły zwyciężać. „Świat zazdrości nam sytuacji gospodarczej, nasze siły zbrojne są najpotężniejsze na ziemi” – podkreślił Donald Trump. Przestrzegł Demokratów przed prowadzeniem wymierzonych w niego dochodzeń parlamentarnych. „Jeśli mamy zawrzeć pokój legislacyjny, to nie możemy prowadzić wojny poprzez dochodzenia” – apelował amerykański prezydent.

Donald Trump mówił o konieczności zabezpieczenia południowej granicy. Przekonywał, że nielegalna imigracja niesie ze sobą wzrost przestępczości. „Tolerancja dla nielegalnej imigracji nie jest wyrazem miłosierdzia, to wyraz okrucieństwa” – mówił prezydent USA, informując o wysłaniu na południową granicę dodatkowych ponad 3 tysięcy żołnierzy. Donald Trump zaapelował do Demokratów o kompromis w sprawie imigracji. Zapewnił jednak, że mur na południowej granicy USA zostanie zbudowany. 

Jako potencjalne pola współpracy z Demokratami prezydent Trump wskazał obniżenie cen leków, inwestycje w infrastrukturę i reformę wymiaru sprawiedliwości.

Autor: AS, (IAR)