Trzej Królowie odwiedzili Brooklyn

0
1

Długi i wielobarwny, a przede wszystkim wieloetniczny orszak, w którym najważniejszą rolę odgrywali Trzej Królowie – Kacper, Melchior i Baltazar – przeszedł ulicami północnej części Brooklynu. Wyruszył z pogranicza Greenpointu (Meeker Avenue) i poprzez Graham Avenue, pokonując ponad 20 przecznic, dotarł do Debevoise Street we wschodniej części Williamsburga, gdzie znajdowała się główna trybuna.

W paradzie tej związanej ze świętem Objawienia Pańskiego uczestniczyli przedstawiciele różnych krajów, w których obchodzone jest Święto Trzech Króli. Mimo że dominowali Latynosi (głównie z Portoryko, Dominikany i Meksyku), to nie brakowało także Polaków mieszkających w okolicy, a także polskich dzieci i nauczycieli z 14. dystryktu szkolnego, który zawsze jest licznie reprezentowany przez okoliczne placówki oświatowe. Wśród osób maszerujących Graham Avenue można było zobaczyć lokalnych działaczy i polityków, m.in. kongresmankę Nydię Velazquez.

Jedną z głównych atrakcji Parady Trzech Króli była duża liczba żywych zwierząt, maszerujących wraz z jej uczestnikami. Podobnie jak w latach wcześniejszych były wielbłądy, lamy, kucyki, osiołki oraz owce i barany. Nie brakowało osób przebranych w kolorowe, ludowe stroje i wielobarwne kostiumy taneczne, a także mariachi, czyli orkiestr popularnych zwłaszcza w Meksyku i grających na skrzypcach, różnych rodzajach gitar, mandolinach i trąbkach. Zarówno uczestnicy Parady Trzech Króli, jak i obserwatorzy przyglądający się jej z boku mieli dużo zabawy i pozytywnych wrażeń związanych z wesołym przemarszem kolorowego orszaku.

„Jest to bardzo ważna parada dla kultury i tradycji. Szkoła, w której pracuję, MS 126, uczestniczy w niej każdego roku. Podobnie jest z wieloma innymi placówkami należącymi do 14. dystryktu. Moi uczniowie uwielbiają brać udział w tym pochodzie, ponieważ cieszy ich widok żywych zwierząt, takich jak np. wielbłądy i osły, które maszerują wzdłuż alei. Lubią także nieść flagi różnych krajów i machać nimi do wielu ludzi, którzy przychodzą oglądać pochód – powiedział „Nowemu Dziennikowi” Dariusz Błaszczak, nauczyciel historii w John Ericsson Middle School 126 na Greenpoincie. – Tegoroczna parada była bardzo ważna dla naszej szkoły, ponieważ nasza dyrektorka Maria Ortega została nominowana na Matkę Chrzestną 22. Parady Trzech Króli. To był wielki zaszczyt dla naszej szkolnej wspólnoty” – dodał polski nauczyciel.

Okazuje się, że doroczny przemarsz Avenue of Puerto Rico związany ze świętem Objawienia Pańskiego ma także wielkie znaczenie dla Latynosów. „Dla ludzi pochodzących z Ameryki Łacińskiej bardzo ważne jest, aby obchodzić Święto Trzech Króli. To jest nasza tradycja” – stwierdził Radames Millan, pomysłodawca Brooklyn Three Kings Day Parade”.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA