USA przygotowują sankcje na Nord Stream 2

0
4

„Po latach dyplomatycznych prób przekonania kolejnych niemieckich rządów do porzucenia projektu, Waszyngton przygotowuje wprowadzenie sanacji wobec gazociągu” – pisze Wall Strett Journal. Dziennik podkreśla, że prezydent Trump uznał Nord Stream 2 za projekt, który osłabia wojskową ochronę przed Rosją jakiej Stany Zjednoczone udzielają Europie. „Jeśli chcecie, żebyśmy Was chronili przed bestią to dlaczego ją karmicie” – tak informator Wall Street Journal podsumował ocenę prezydenta Trumpa polityki Berlina wobec Moskwy. 

Gazeta pisze, że sankcje zostaną wprowadzone po nowelizacji ustawy o sankcjach wobec Rosji, którą kongres przyjął w połowie 2017 roku. Mają one uderzyć zarówno w inwestorów jak i firmy uczestniczące w projekcie. Z artykułu nie wynika czy ostateczna decyzja w tej sprawie już zapadła. Jednak w ubiegłym tygodniu zastępczyni Biura do spraw Europy w Departamencie Stanu Nicole Gibson ostrzegała, że europejskie firmy biorące udział w budowie Nord Stream 2 stają wobec ryzyka poważnych sankcji. Podczas konferencji w Brukseli Nicole Gibson podkreśliła, że Waszyngton nie uznaje kwestii budowy Nord Stream 2 za przesądzoną.

Wall Street Journal przewiduje, że nałożenie sankcji na Nord Stream dwa pogłębi rozdźwięk pomiędzy Waszyngtonem a Berlinem, na który dotychczas składały się spory o porozumienie nuklearne z Iranem, wymianę handlową i wysokość wydatków wojskowych Niemiec. Gazeta zauważa jednak, że wiele europejskich krajów podziela stanowisko Waszyngtonu.
 

Autor: AS, (IAR)