Wszystkie dreamlinery uziemione w USA, maszyna LOT-u utknęła w Chicago

0
0

 Urząd zażądał od wszystkich amerykańskich linii zawieszenia lotów dreamlinerów. Ostrzega się przed ryzykiem zapalenia się baterii. Jak podała FAA, rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa wymaga od linii lotniczych wstrzymania lotów dreamlinerów, najnowszych maszyn produkowanych w zakładach Boeinga. Urząd dodał, że wraz z producentem oraz przewoźnikami opracowuje działania dopuszczające maszyny 787 do powrotu na niebo „w sposób jak najszybszy i jak najbardziej bezpieczny”.

W USA sześć dreamlinerów lata w barwach United Airlines. To jedyne amerykańkie linie eksploatujące nowe maszyny.

Powodem decyzji były problemy techniczne, do których doszło w Boeingach 787 wykorzystywanych przez japońskie linie lotnicze. W kokpicie jednego z dreamlinerów w Japonii pojawił się dym, a automatyczny system bezpieczeństwa sygnalizował usterkę. Okazało się, że samolot ma problemy z elektryką. Dwie linie lotnicze w tym kraju wstrzymały loty wszystkich samolotów tego typu.

To kolejny problem Dreamlinerów w ostatnich dniach. Wcześniej pojawiły się kłopoty z elektryką i hamulcami, był także wyciek paliwa. Producent samolotów, firma Boeing, zapewniał do tej pory, że maszyny są bezpieczne. Urząd zapowiedział prace razem z Boeingiem i przewoźnikami dla wypracowania planu naprawczego, aby dreamlinery mogły zacząć wykonywać zaplanowane kursy, tak szybko jak będzie to możliwe.

W środę z warszawskiego Lotniska Chopina w swój pierwszy rejs transatlantycki do Chicago udał się lotowski dreamliner z 208 pasażerami na pokładzie. Samolot miał wylecieć w środę wieczorem z powrotem do Warszawy. Linie lotnicze zmieniają pasażerom rezerwację na inne loty.

Dreamliner LOT-u zostanie poddany inspekcji. Na razie nie wiadomo, kiedy będzie mógł opuścić chicagowskie lotnisko O'Hare.

Autor: DET (R), (PAP), (IAR)