Wybitni Polacy wybrani

117

Nie tylko odnoszą znaczące sukcesy - na przykład w medycynie, kulturze czy sztuce - ale z dumą przyznają, że są Polakami, dzięki czemu promują nasz kraj na świecie. Tak najkrócej można opisać laureatów konkursu "Wybitny Polak za granicą". W tym roku odbywa się już piąta edycja tego prestiżowego konkursu, którego głównym organizatorem jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego znana z przyznawania prestiżowego Godła "Teraz Polska".

Edycje regionalne konkursu “Wybitny Polak za granicą” odbywają się we Francji, Holandii, Norwegii, Szkocji, Belgii, Hiszpanii, a także Stanach Zjednoczonych, gdzie za organizację i koordynację konkursu odpowiada Pangea Alliance we współpracy z konsulatami RP w Chicago i Nowym Jorku, a od tego roku także placówką dyplomatyczną w Los Angeles. W środę wieczorem obradowała nowojorska kapituła konkursu, w której skład wchodzi 45 osób – są to przedstawiciele organizacji i instytucji polonijnych, a od ub. roku także Polonijnej Rady Konsultacyjnej.

“Misją konkursu 'Wybitny Polak' jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków mieszkających na całym świecie, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces poza granicami Polski” – tłumaczy Grzegorz Fryc z “Pangea Alliance”. Jak dodaje, tego typu inicjatywy są potrzebne, bo zdarza się, że nasi rodacy – znani i szanowani na emigracji – pozostają zupełnie anonimowi dla Polaków mieszkających w kraju. Dzięki temu konkursowi laureaci dołączą do grona wybitnych Polaków na świecie, a – jak uzupełnia konsul Mateusz Stąsiek z Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku – wystarczy przejrzeć listę kandydatów i ich osiągnięć, by przekonać się, że naprawdę możemy być dumni z naszych rodaków. W nowojorskim okręgu konsularnym wybitny Polak jest wybierany od pierwszej edycji konkursu, czyli od 2010 roku. Tym razem członkowie kapituły, którzy obradowali w środę w konsulacie na Manhattanie, musieli wybrać laureatów spośród rekordowej liczby zgłoszeń.

“To oznacza, że konkurs cieszy się dużą popularnością, a także to, że Polacy za granicą radzą sobie doskonale i są świetnymi ambasadorami polskości. W każdej kategorii mieliśmy wybitne osoby i naprawdę było nam trudno wybrać zwycięzców” – dodaje Mateusz Stąsiek, a potwierdza to Leszek Sadowski, wiceprezes “Nowego Dziennika”: “Dyskusja trwała kilka godzin, ale to oznacza, że możemy być dumni z naszych rodaków. W swoich dziedzinach prezentują najwyższy światowy poziom i mimo, że od lat mieszkają na emigracji, w sercu zawsze są Polakami”.

I tak po burzliwych dyskusjach w nowojorskiej edycji konkursu “Wybitny Polak za granicą” laureatami zostali: w dziedzinie Młody Polak skrzypaczka Kinga Augustyn, której kandydaturę zgłosiła redakcja “Nowego Dziennika”. Zdolna młoda Polka pochodzi z Wrocławia. W 2007 roku uzyskała tytuł magistra w prestiżowej nowojorskiej szkole muzycznej The Juilliard School. Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Z powodzeniem występuje w najważniejszych salach koncertowych i to nie tylko w Polsce i USA.

W kategorii Biznes zwycięzcą został Adam Szala, także wytypowany do tego wyróżnienia przez “Nowy Dziennik”. Laureat od lat z powodzeniem prowadzi duża firmę w Wallington, NJ – Square Enterprises Corp., ma także oddział w Chicago. Firma zajmuje się importem ponad 3000 różnych produktów z Polski, przede wszystkim żywności. Square Enterprises Corp jest obecna m.in. na największych Targach Żywności w USA, gdzie promuje polskie produkty.

Kolejnym nagrodzonym Polakiem zgłoszonym przez “Nowy Dziennik”, tym razem w kategorii Kultura, jest Krzysztof Wodiczko. W 1968 roku ukończył studia na Wydziale Projektowania Przemysłowego ASP w Warszawie. 10 lat później wyjechał do Kanady. Pracował na Uniwersytecie Guelph, od 1979 r. wykładał na Ontario College of Art w Toronto, a następnie na Nova Scotia College of Art and Design w Halifax. W 1983 r. przeniósł się do Nowego Jorku, a w 1991 r. do Bostonu, gdzie zaczął nauczać na Massachusetts Institute of Technology; przez wiele lat był także dyrektorem Center for Advanced Visual Studies na MIT.

W kategorii Nauka statuetkę odbierze dr Jerzy Król, neuroradiolog pracujący od lat w Memorial Sloan-Kettering Cancer na Manhattanie. Doktor Jerzy Król ukończył krakowską Akademię Medyczną, potem kontynuował kształcenie w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się sprawami neurologicznymi, związanymi z mózgiem i rdzeniem kręgowym, specjalizuje się bowiem w tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym mózgu, szyi i kręgosłupa. Neuroradiologia to jego podspecjalizacja. Przeprowadza badania takie jak angiografia oraz myelografia, jak również biopsje czy procedury neutralizacji bólu. Jego aktywność badawcza koncentruje się na zastosowaniu nowych technik obrazowania, używanych w walce z pierwotnymi ogniskami raka mózgu i kręgosłupa oraz ich przerzutami.

W kategorii Osobowość kapituła konkursu zdecydowała przyznać tytuł laureata Antoniemu Chrościelewskiemu, patriocie, jakich mało, który nie tylko walczył za ojczyznę na froncie II wojny światowej, ale będąc na emigracji aktywnie angażuje się w sprawy Polski i Polonii. Antoni Chrościelewski pochodzi z Augustowa, skąd wraz z rodziną został wywieziony na Syberię. Tam po wielu trudach dotarł do formułującej się Armii Polskiej, następnie został ewakuowany na Środkowy Wschód, gdzie wstąpił do 2. Korpusu. Wraz z Trzecią Dywizją Karpacką brał udział we wszystkich znaczących bitwach na froncie włoskim, w tym w bitwie o Monte Cassino i Bolonię. Był organizatorem m.in. Święta Żołnierza w Amerykańskiej Częstochowie, w którym uczestniczyła córka gen. Andersa – Maria Anders oraz burmistrz włoskiego Monte Cassino.

Kapituła konkursu postanowiła w tym roku przyznać także wyróżnienie specjalne dla franciszkanina, o. Łucjana Królikowskiego. W trakcie II wojny światowej został aresztowany przez NKWD i wywieziony do Archangielska na Syberii, gdzie pracował przy wyrębie tajgi. Po tzw. “amnestii” dla zesłanych Polaków ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Kirgistanie. W 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Wrócił do Armii gen. Andersa, pełnił obowiązki kapelana wojskowego w Egipcie. Później kiedy Brytyjczycy likwidowali obozy w Tanzanii, zabrał 150 dzieci z sierocińca i udał się z nimi do Włoch, ostatecznie trafili do  Kanady. Losy swoich podopiecznych duchowny opisał w książce pt. “Stolen Childhood. A Saga of Polish War Children”, która doczekała się pięciu wydań, w tym trzech po polsku. Obecnie pracuje jako duszpasterz w klasztorze w Chicopee, w USA.

Uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Spośród laureatów zagranicznych edycji regionalnych Kapituła Godła “Teraz Polska” dokona wyboru laureatów konkursu Wybitny Polak na Świecie. Zwycięzcy zostaną wyróżnieni podczas uroczystej gali “Teraz Polska” w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Autor: AA