Zakazać używania terminu “polskie obozy śmierci”

30

Polaków w Stanach Zjednoczonych oburzył fragment wypowiedzi prezydenta Baracka Obamy, który podczas ceremonii przyznania Medalu Wolności dla nieżyjącego już kuriera polskiego podziemia, prof. Jana Karskiego użył sformułowania "polski obóz śmierci". "Nowy Dziennik" zainicjował akcję zmierzającą do tego, by Kongres USA przyjął rezolucję, która umożliwiłaby wyeliminowanie z języka publicznego sformułowań zniekształcających historię i krzywdzących Polaków.

W apelu do amerykańskich polityków nasza gazeta zwraca m.in. uwagę, że prezydent Barack Obama popełnił poważną gafę szokując Polaków oraz Amerykanów polskiego pochodzenia na całym świecie, gdy użył terminu “polski obóz śmierci”. Wzywa jednocześnie do uchwalenia rezolucji w obu izbach Kongresu stwierdzającej, że używanie takich sformułowań, jak “polskie obozy śmierci” oraz “polskie obozy koncentracyjne”, jest z historycznego punktu widzenia nieprawdziwe i nie powinno mieć miejsca w oficjalnym dyskursie publicznym.

Skierowany do ustawodawców apel przypomina zarazem, że Amerykanie polskiego pochodzenia przyczynili się do wzrostu i rozwoju Stanów Zjednoczonych, ich wkład jest jednak stale pomijany, a przez stosowanie tak niewłaściwych sformułowań – marginalizowany.

“Nowy Dziennik” wzywa również senatorów oraz kongresmanów, jak i wszystkich Amerykanów, którym zależy na prawdzie i sprawiedliwości, aby podpisali petycję Fundacji Kościuszkowskiej żądającą zakazu używania w mediach określenia “polskie obozy śmierci”.

O komentarz w sprawie wypowiedzi prezydenta “Nowy Dziennik” poprosił kilku prominentnych Amerykanów polskiego pochodzenia.

Prof. Zbigniew Brzeziński wyraził przekonanie, że wypowiedź Obamy nie była celowa i nikt nie posądza amerykańskiego prezydenta o jej autorstwo. Fakt, że do tego doszło, nie świadczy jednak dobrze o pracy administracji Stanów Zjednoczonych. Zdaniem doradcy prezydenta Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa administracja USA powinna wyrazić z tego powodu ubolewanie. Politolog stwierdził jednocześnie, że byłoby dobrze, gdyby prezydent Obama przeprosił za to w rozmowie z prezydentem Bronisławem Komorowskim. “Byłoby też korzystne, aby prezydent Obama wypowiedział się w tej sprawie także w oświadczeniu do mediów amerykańskich” – dodał prof. Brzeziński.

Prezes KPA Frank Spula uznał za niefortunne, że takie słowa wypowiedział prezydent Stanów Zjednoczonych. “W związku z oświadczeniem w sprawie drażliwej nie tylko dla Polaków w USA, ale dla całej Polski i wszystkich Polaków mieszkających na świecie prezydent powinien przeprosić” – powiedział Spula. Powinien też, podkreślił, wystosować sprostowanie. Jak dodał prezes KPA, wypowiedź Obamy dowodzi braku zrozumienia i niewiedzy historycznej. Prezes Spula poinformował także o przygotowywaniu oficjalnego oświadczenia jego organizacji odnoszącego się do wypowiedzi prezydenta Obamy.

Prezes nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej Alex Storożyński powiedział natomiast “Nowemu Dziennikowi”, że kiedy dwa lata temu prosił wiele osób o podpisanie petycji z żądaniem zakazu używania w mediach frazy “polskie obozy śmierci”, jedyną, która odmówiła, był ambasador USA w Warszawie Lee Feinstein. “Obecnie prezydent robi ogromny błąd, błąd tym większy, że stało się to podczas wręczania medalu prof. Karskiemu. Barack Obama musi nie tylko sam za to przeprosić, ale też powinien podpisać petycję Fundacji Kościuszkowskiej” – stwierdził Storożyński.

Biały Dom przysłał do “Nowego Dziennika” oświadczenie wyrażające żal, iż doszło do przejęzyczenia prezydenta, i przypominające, że kilkakrotnie złożył on hołd Polakom, którzy zginęli w obozach nazistowskich. “Prezydent się przejęzyczył – miał na myśli hitlerowskie obozy zagłady w okupowanej przez Niemców Polsce. Przykro nam z powodu błędnego wyrażenia, co nie powinno odwrócić uwagi od wyraźnej intencji uhonorowania pana Karskiego i tych odważnych obywateli polskich, którzy stanęli po stronie godności ludzkiej w obliczu tyranii. Przy kilku okazjach – w tym podczas jego wizyty w ubiegłym roku pod pomnikiem warszawskiego getta, wypowiedzi w zeszłym miesiącu w Muzeum Holokaustu, a także przesłania na wideo w 65. rocznicę wyzwolenia Auschwitz – prezydent Obama złożył hołd niewinnym Polakom z powodu ich przerażającej śmierci w trakcie holokaustu w hitlerowskich obozach zagłady” – głosi oświadczenie Białego Domu.

Autor: AD