„Zimna Wojna” ma szanse na Oscara

0
7

W wywiadzie dla Polskiego Radia Jacek Laskus ocenił, że obraz Pawła Pawlikowskiego oraz meksykański film „Roma” wyróżniają się w walce o nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Jacek Laskus zwraca uwagę na podobieństwa „Zimnej wojny” i „Romy”. „Oba filmy kształtowały się z personalnej historii każdego z reżyserów, dwa filmy czarno-białe, dwa filmy bardzo wizualne” – mówi polski filmowiec. Przypomina, że autor zdjęć do „Zimnej wojny” Łukasz Żal dostał niedawno główną nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych. Jego zdaniem stawia to Łukasza Żala w gronie faworytów do Oscara.

„Jest zawsze niewiadoma ale ma dużą szansę” – podkreśla polski operator. Według Jacka Laskusa, fakt, że „Roma” może otrzymać Oscara w kategorii „najlepszy film” zwiększa szanse „Zimnej wojny” w kategorii filmu nieanglojęzycznego. Polski operator podkreśla, że Paweł Pawlikowski jest bardzo ceniony w Hollywood ale trudno mu będzie zdobyć Oscara za reżyserię. W tej kategorii faworytem jest twórca „Romy”, pochodzący z Meksyku Alfonso Cuaron.
Ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się w niedzielę wieczorem w Hollywood.

Autor: AS, (IAR)