Znów „polski obóz koncentracyjny”

10

Po raz kolejny kłamstwo historyczne dotyczące II wojny światowej pojawiło się w amerykańskiej prasie. Tym razem określenie "polski obóz koncentracyjny" zostało użyte w gazecie "Connecticut Post".

Jak nas poinformował Kazimierz Baranowski, czytelnik „Nowego Dziennika” z Connecticut, kłamliwe i obraźliwe dla Polaków określenie pojawiło się w piątek, 12 kwietnia, w drukowanym wydaniu gazety „Connecticut Post”. Można je było również znaleźć w internetowej wersji gazety na stronie „CTpost.com” w materiale opublikowanym w czwartek wieczorem.

W obu przypadkach o „polskim obozie koncentracyjnym” mowa jest w artykule autorstwa Keili Torres Ocasio, w którym autorka pisze o spotkaniu Harry'ego Weichsela, mieszkańca Bridgeport, z grupą ponad 100 studentów tamtejszego Central High School. W trakcie spotkania poświęconego holokaustowi Weichsel opowiadał o swoich tragicznych losach oraz wuju i dziadkach zamordowanych w obozie śmierci w Treblince.

Po interwencji czytelników w internetowym wydaniu gazety „CTpost.com” określenie „w polskim obozie koncentracyjnym” zostało zmienione na „w obozie koncentracyjnym w Polsce”. Jednak nieprawdziwe sformułowanie widniało tam przez prawie 12 godzin od chwili publikacji materiału oraz na stałe pozostało w wersji drukowanej.

Na stronie internetowej zachował się jeszcze komentarz jednego z internautów, który wezwał redakcję do usunięcia nieprawdziwego stwierdzenia. „Określenie 'polski obóz koncentracyjny' jest błędne. Niemieccy naziści stworzyli obozy koncentracyjne na okupowanych ziemiach polskich. Te obozy nie były polskie, jak sugeruje artykuł. Proszę poprawić błąd” – napisał w piątek rano o godzinie 6:52 czytelnik „CTpost.com” posługujący się nickiem Jimpres.

Autor: WueM