Bangladesz, Indie: Co najmniej 41 ofiar śmiertelnych ulewnych monsunowych deszczy

42
epaselect epa10019626 People hold umbrellas to protect themselves from rain in Srinagar, the summer capital of Indian Kashmir, 18 June 2022. Moderate to heavy rain continued in parts of Kashmir on 18 June. The local Meteorological Department has predicted improvement in prevailing weather conditions in the Himalayan region from 21 June onwards. EPA/FAROOQ KHAN Dostawca: PAP/EPA.

Co najmniej 41 osób zginęło w wywołanych ulewnymi monsunowymi deszczami powodziach i osuwiskach ziemi w Bangladeszu i Indiach – przekazały w sobotę lokalne władze. Powodzie w Bangladeszu dotknęły ponad 4 mln osób. Według meteorologów ulewy potrwają co najmniej do niedzieli.

W Bangladeszu towarzyszące burzom pioruny zabiły od piątku co najmniej 21 osób, kolejne cztery zginęły w wywołanych powodziami osuwiskach ziemi – przekazała agencji AFP lokalna policja.

W położonym w północno-wschodnich Indiach stanie Meghalaja od czwartku w powodziach i osuwiskach ziemi zginęło co najmniej 16 osób – poinformowały władze stanu.

Pod wodą znajduje się duża część północno-wschodniego Bangladeszu. W prowincji Śrihat woda uwięziła ponad 4 mln osób, w niemal całym regionie nie ma elektryczności – pisze AFP powołując się na władze lokalne. Mieszkańcy zalanych miejscowości są kwaterowani w szkołach i tymczasowych schroniskach.

W indyjskim stanie Assam jedna z największych azjatyckich rzek, Brahmaputra przerwała wały powodziowe i zalała co najmniej 3 tys. wsi oraz pola uprawne – donosi agencja AP. Dodaje, że w obu krajach do pomocy powodzianom skierowano wojsko.

Według prognoz pogody ulewy w północno-wschodnich częściach Bangladeszu i Indii potrwają co najmniej do niedzieli – informują agencje. Region jest regularnie nawiedzany przez zagrażające milionom ludzi powodzie, eksperci zwracają jednak uwagę, że zmiana klimatu zwiększa ich częstotliwość i dotkliwość – zaznacza AFP.(PAP)

adj/