20 rocznica przystąpienia Polski do NATO

0
0

Szefowie rządów państw, ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, żołnierze państw grupy V4 oraz przedstawiciele NATO świętowali w niedzielę wspólnie rocznicę wstąpienia do Paktu. 

Przed południem w Warszawie, w 1. Brygadzie Pancernej, rozpoczęły się uroczystości związane z 20-leciem obecności w Sojuszu – Polski, Czech i Węgier. 
Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że trudno wyobrazić sobie NATO bez państw Grupy Wyszehradzkiej. Minister Błaszczak mówił, że NATO to najsilniejszy sojusz w historii świata. 

Mateusz Morawiecki powiedział, że NATO odegrało niebagatelną rolę w stabilizowaniu naszej części Europy po upadku żelaznej kurtyny. Premier dodał, że konflikt na Ukrainie i cyberbezpieczeństwo to jedne z ważniejszych wyzwań dla NATO. Mówił, że Sojusz musi sprostać oczekującym go wyzwaniom, a współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej w tym pomoże. 

Premier Słowacji Peter Pellegrini podkreślał, że dla jego kraju obecność w strukturach NATO jest niezwykle istotna, a siłą Sojuszu jest współdziałanie. „Naszą siłą jest zdolność do dyskusji i znajdowanie wspólnych odpowiedzi na wszystkie wyzwania, którym muszą sprostać nasze kraje i nasz sojusz. Już w czasach Wielkich Moraw Świętopełk tłumaczył, że państwa będą silniejsze jeśli będą razem. Ta prawda pozostaje dziś tak samo aktualna jak przed wiekami” – podkreślał premier Słowacji. 

Premier Czech Andrej Babisz mówił, że przed NATO stoją nowe wyzwania, chodzi między innymi o wojnę hybrydową, dezinformację, cyberbezpieczeństwo, wpływ na demokratyczne wybory, uzależnienie technologiczne czy energetyczne. Tłumaczył, że mimo nowych instytucji Unii Europejskiej do walki z tymi zagrożeniami NATO wciąż powinno się nimi zajmować i w większym stopniu koordynować swoje działania z Unią. 

Premier Węgier Viktor Orban podkreślał, że bezpieczeństwo Europy jest poważnie zagrożone. „Bezpieczeństwo Europy jest dziś na chwiejnych nogach, od wielu dekad nie było potrzeby, żebyśmy musieli stawić czoła anarchicznej sytuacji międzynarodowej i terroryzmowi jak to dzieje się dzisiaj” tłumaczył szef węgierskiego rządu. Dodał, że z powodu nowych zagrożeń „rola NATO teraz rośnie, a my jesteśmy dumni z tego, ż e nie tylko słowami uczestniczymy w walce z terroryzmem, ale poprzez udział w tym naszych żołnierzy”. 
Uroczystości w warszawskiej jednostce z udziałem szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej to część „NATO Week”. Od tygodnia w wielu miejscach Polski organizowano wydarzenia związane z jubileuszem wstąpienia naszego kraju do Sojuszu. Obchody zorganizowano między innymi na poligonach w Żaganiu i Orzyszu. Kulminacją uroczystości będzie spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej we wtorek w Pradze. 
Polska, Czechy i Węgry wstąpiły do NATO 12 marca 1999 roku. Słowacja akcesję podpisała pięć lat później.

Autor: AS, (IAR)