200 monumentalnych reprodukcji polskich dzieł na Lotnisku Chopina

0
1

Ekspozycję przygotowano z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „Wprowadzamy kulturę w przestrzeń publiczną” – mówił wicepremier i minister kultury profesor Piotr Gliński. Jak dodawał, ekspozycję tworzą prace najlepszych polskich twórców – Olgi Boznańskiej, Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Fałata, Leona Wyczółkowskiego, Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich.

Większość, bo 150 wystawianych dzieł to portrety, jest też 45 pejzaży i 40 innych przedstawień. Wszystkie są reprodukcjami obrazów z Muzeum Narodowego w Warszawie.

List do uczestników wernisażu skierował premier Mateusz Morawiecki. „Nasze państwo było rozdzielone pod zaborami, ale dzięki tym wielkim twórcom – których jest wielką zasługą – odzyskaliśmy niepodległość, a miłość do ojczyzny przetrwała w naszych sercach. Cieszę się, że od dziś z pracami wybitnych polskich twórców będą mogli zapoznać się podróżni na największym lotnisku w kraju” – napisał szef polskiego rządu.

„To dla nas projekt szczególny” – mówiła o wystawianiu dzieł sztuki na lotnisku Karolina Wojtaś z Muzeum Narodowego w Warszawie. Jak podkreśliła, na ekspozycji prezentowane są dzieła z okresu rozbiorów, gdy Polski nie było na mapach, a kultura wzmacniała poczucie tożsamości narodowej.

Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski zwrócił uwagę, że wystawa wykorzystuje nowoczesne technologie. Przewodnikiem po ekspozycji jest aplikacja mobilna, oparta na technologii rozszerzonej rzeczywistości. „Jednym z elementów wystawy jest seria krótkich filmów o Polsce, zrealizowanej w technologii wirtualnej rzeczywistości 360 stopni. Te wszystkie elementy sprawiają, że sztuka staje się bardziej przystępna dla szerokiej grupy odbiorców” – powiedział Jan Kowalski.

Wystawę „Polski Album Rodzinny” można oglądać na terenie całego lotniska, zarówno w hali odlotów, jak i przylotów, a także w strefie VIP.
Organizatorami przedsięwzięcia są Biuro Programu „Niepodległa” oraz Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Mecenasem wystawy jest PKN Orlen, a partnerem merytorycznym Muzeum Narodowe w Warszawie.

Autor: AS, (IAR)