3 lata prezydentury Dudy

7

Minęły trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy. 6 sierpnia 2015 roku Andrzej Duda został zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym. 


Politycy obozu rządzącego dobrze oceniają 3 lata urzędowania prezydenta. Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że Andrzej Duda pełni urząd zgodnie z oczekiwaniami wyborców, co przekłada się na jego wysokie notowania. „Tak, jak dobra zmiana jest oceniana przez Polaków dobrze, tak i ta kadencja mieści się w tej ocenie” – powiedział w Sejmie poseł PiS.

Poseł Jan Mosiński dodał, że największe sukcesy prezydent Andrzej Duda osiągnął w dziedzinie polityki pro-społecznej oraz zagranicznej. Podobne zdanie ma Zbigniew Gryglas z tworzącego partię rządzącą ugrupowania Porozumienie. Poseł Gryglas jako przykład działań prezydenta zasługujących na bardzo dobrą ocenę wymienia między innymi działania na rzecz wspólnoty oraz kontakty z Polonią. Zbigniew Gryglas wśród sukcesów Andrzeja Dudy wymienił inicjatywę Trójmorza i jej poparcie przez prezydenta USA, a także działania na rzecz polityki historycznej, która pomaga budować wspólnotę.
Trzy lata sprawowania urzędu przez prezydenta pozytywnie ocenia również Jarosław Sachajko z ugrupowania Kukiz'15. Co prawda polityk czuje zawód, że Andrzejowi Dudzie nie udało się doprowadzić do referendum w sprawie zmian w konstytucji, ale liczy na podobne inicjatywy jeszcze przed końcem kadencji. Poseł Jarosław Sachajko porównując obecną prezydenturę do działań Aleksandra Kwaśniewskiego czy Bronisława Komorowskiego powiedział, że nie ma czego porównywać, bo tamci politycy niewiele robili, a obecny prezydent jest aktywny na wielu polach.

Krytycznie o prezydenturze Andrzeja Dudy wypowiada się Jan Grabiec z Platformy. Rzecznik PO uważa, że przez trzy lata prezydent zawiódł nadzieje tysięcy Polaków. Jan Grabiec przypomniał, że Andrzej Duda obiecywał między innymi wsparcie dla frankowiczów i podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Zdaniem polityka Platformy oba zobowiązania zostały spełnione w minimalny sposób.
Brak samodzielności i realizację partyjnych oczekiwań Prawa i Sprawiedliwości zarzuca prezydentowi przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Jej zdaniem „sądowe weta”, które prezydent zgłosił w ubiegłym roku do PiS-owskich ustaw o sądach, były tylko chwilowym usamodzielnieniem się. „Ta prezydentura przejdzie do historii, jako nie tylko słaba i podległa Jarosławowi Kaczyńskiemu, ale też będzie się wiązać z zamachem na niezależność władzy sądowniczej i demokrację.” – podkreśliła Katarzyna Lubnauer.

W ciągu trzech lat urzędowania prezydent Andrzej Duda, na kilkaset ustaw które do niego trafiły, zawetował w sumie osiem. Część z ich dotyczyła aktów przygotowanych jeszcze przez poprzednią koalicję rządzącą PO-PSL.

24 maja 2015 roku w drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda pokonał ubiegającego się wtedy o reelekcję Bronisława Komorowskiego. Na obecnie urzędującego prezydenta głosowało wtedy 51,55 procent wyborców.

Autor: PC