500 zł na pierwsze dziecko

75
PREMIER.GOV.PL

Rząd przyjął przepisy wprowadzające świadczenie Rodzina 500 plus także na pierwsze dziecko. Wnioski o 500 złotych miesięcznie będzie można składać od lipca drogą elektroniczną.

Założenia rozszerzonego programu przedstawiono w siedzibie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że program 500 plus został wprowadzony dla długofalowego rozwoju Polski. Zapewnił, że program podniesie dzietność, a w dłuższej perspektywie przyczyni się do wzrostu gospodarczego: Zgodnie z zapowiedziami rządu, projekt przewiduje, że prawo do świadczenia Rodzina 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia. Dotyczy to również jedynaków, bez względu na dochody rodziny. 

Premier podkreślił, że program Rodzina 500 plus ma poprawić sytuację demograficzną kraju w perspektywie 15-20 lat. Zwrócił uwagę, że dzięki jego rozszerzeniu znacząco wzrosną wydatki na rodzinę i osiągną 3,5-4 procent PKB. „Przeszliśmy rewolucję – pozytywną rewolucję prorodzinną, pozytywną rewolucję prorozwojową” – powiedział Mateusz Morawiecki dodając, że z polityki prorodzinnej jest obecnie zadowolonych 60 procent Polaków, a kilka lat temu było to 13 procent. Szef rządu dodał, że rozwój to nie tylko infrastruktura, ale też wzrost wydatków na rodzinę. 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że do tej pory z programu korzystało 53 procent dzieci do 18 roku życia. Teraz świadczenie trafi do 6 milionów 800 tysięcy dzieci. Największy wzrost nastąpi wśród jedynaków. Do tej pory ze świadczenia korzystało pół miliona z nich, teraz będzie to dwa i pół miliona. 

Minister podkreśliła, że program Rodzina 500 plus ma wpływ na wzrost dzietności. Obecnie jej wskaźnik wynosi 1,45 i jest najwyższy od 22 lat. Minister Rafalska przyznała jednak, że do wzrostu dzietności przyczyniła się też dobra sytuacja na rynku pracy, rosnące wynagrodzenia i rozwój instytucjonalnej opieki nad dziećmi. 

Obecnie 500 złotych jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Wypłata na pierwsze jest możliwa po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 złotych netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 złotych netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.