Ambasador USA w Polsce rozpoczyna kadencję

27

Nowa amerykańska ambasador w Polsce rozpoczyna urzędowanie. Georgette Mosbacher złożyła właśnie listy uwierzytelniające prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Ceremonia w Belwederze jest oficjalnym początkiem kadencji nowej ambasador.

Nowa amerykańska ambasador nie jest zawodowym dyplomatą. Przez lata prowadziła w USA firmę kosmetyczną i zajmowała się doradztwem marketingowym. Z Partią Republikańską związana jest od wielu lat. W roku 2000 odpowiadała za zbieranie funduszy na kampanię ówczesnego kandydata do partyjnej nominacji prezydenckiej senatora Johna McCaina. Z kolei demokratyczny prezydent Barack Obama powołał ją w 2016 roku do Komisji Doradców do spraw Dyplomacji.

Dzisiaj w Belwederze Georgette Mosbacher złożyła prezydentowi listy uwierzytelniające i zaczęła oficjalnie pełnić funkcję. Zapowiadał to kilka dni temu szef gabinetu polskiego prezydenta. Jak dodawał Krzysztof Szczerski, nowa ambasador weźmie też udział w zaplanowanym za dwa tygodnie spotkaniu polskiego i amerykańskiego prezydenta w Białym Domu. “Pani ambasador zostanie przyjęta przez pana prezydenta, złoży mu listy uwierzytelniające i będzie mogła przystąpić do pełnego funkcjonowania tutaj w Warszawie. Będzie miała tą okazję, że niedługo później będzie miała wizytę polskiego prezydenta w Waszyngtonie więc to będzie bardzo aktywny początek kadencji pani ambasador tutaj w Warszawie” – mówił kilka dni temu Krzysztof Szczerski.

Nowa ambasador Stanów Zjednoczonych ma 71 lat. Mieszka w wartym 22 miliony dolarów apartamencie na nowojorskim Manhattanie. Jest bliską znajomą prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Do tej pory miała trzech mężów i z każdym z nich rozwiodła się.
Georgette Mosbacher znana jest także z działalności charytatywnej. Na Manhattanie założyła fundację zajmującą się dziećmi, które padły ofiarą przemocy w rodzinie. Pomaga także amerykańskim weteranom wojennym.

Autor: PC