Amerykanie chcą pokazać film szkalujący AK. Polski ambasador protestuje

6

Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf zaapelował do firmy Music Box Films, która planuje dystrybucję w USA niemieckiego filmu "Nasze matki, nasi ojcowie", o wycofanie się z jego emisji, ponieważ ukazuje on w fałszywym świetle żołnierzy Armii Krajowej.

Udostępniony mediom list z datą 10 kwietnia jest adresowany do Eda Arentza, dyrektora firmy Music Box Films, która zamierza pokazać film „Nasze matki, nasi ojcowie” („Unsere Muetter, unsere Vaeter”) w kinach największych miast amerykańskich, a następnie udostępnić go kanałom telewizyjnym i rozpowszechniać na DVD.
Schnepf podkreśla, że wyemitowany już w Niemczech film wywołał liczne krytyczne komentarze, których przyczyną było przedstawienie żołnierzy Armii Krajowej jako antysemitów i „ludzi, którymi kieruje chciwość”.
Film – pisze ambasador – pokazuje „wybiórczy, oparty na stereotypach, a ponad wszystko boleśnie krzywdzący” wizerunek żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli z niemieckim okupantem. Ambasador przypomina, że AK walczyła o przywrócenie wolności wszystkim Polakom, niezależnie od ich przynależności etnicznej i wyznania, a w jej szeregach byli m.in. odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności kurier polskiego podziemia Jan Karski czy rotmistrz Witold Pilecki.
„Przedstawiona w filmie wizja polskiego ruchu oporu z pewnością nie służy prawdzie. Wyeksponowanie antysemityzmu, a pominięcie innych informacji, może prowadzić do negacji wkładu polskiego ruchu oporu w zwycięstwo aliantów nad Niemcami, (…) a w świadomości niezorientowanych widzów może prowadzić nawet do rozmycia odpowiedzialności za holokaust – napisał Schnepf. – Jako ambasador Polski, jako historyk, ale także jako syn osób, które ratowały Żydów z warszawskiego getta, stanowczo protestuję przeciwko takiej wizji historii” – zaznaczył.
„Apeluję do Music Box o uwzględnienie tych uwag w decyzji dotyczącej filmu oraz powstrzymanie się od jego emisji i dystrybucji” – konkluduje polski ambasador w Waszyngtonie.
Po emisji w Niemczech film „Nasze matki, nasi ojcowie” – wyprodukowany przez tamtejszą telewizję ZDF – wzbudził falę krytyki w Polsce.

Autor: AT, (PAP), (R)