Amerykańska ambasador chce zniesienia wiz dla Polski

0
10

Georgette Mosbacher pytana była m.in. o kwestię współpracy polsko-amerykańskiej a w tym kontekście o obowiązek występowania o wizy przez Polaków podróżujących do USA. Mosbacher przyznała, że chciałaby, aby w czasie jej misji w Polsce problem został rozwiązany. Jej zdaniem nasz kraj powinien zostać objęty program bezwizowym. Mosbacher przyznała, że faktu, iż do tej pory Polska nie została objęta programem bezwizowym jest nie do usprawiedliwienia – “Powiem tak. Jestem ambitna. Nie lubię przegrywać. Nie mogę usprawiedliwić faktu, że nie byliście dotąd objęci programem bezwizowym. Powinniście być” – powiedział ambasador USA w Polsce. Georgette Mosbacher przyznała, że jej stanowisko ws. zniesienia wiz dla Polaków jest bardzo jasne. Dodała jednocześnie, że nie jest ono wiążące.

„Wiem, że sprawa zyskała teraz należną jej uwagę na wysokim szczeblu w Waszyngtonie. Mamy już plan działania, a skoro już powiedziałam, że zależy mi na wynikach, chcę go przedstawić i wprowadzić w życie. To może być ostatnia sprawa, którą załatwię, ale jestem zdeterminowana, by ten program bezwizowy przeprowadzić” – powiedziała.
Mosbacher pytana była również o zapowiedź Andrzeja Dudy, który przyznał, że Polska chciałaby zainwestować w bazę wojskową USA w naszym kraju. Prezydent nazwał ją „Fort Trump”. Ambasador USA w naszym kraju przyznała, że na ten moment eksperci starają się analizować, jak budowa bazy mogłaby się wpisać w amerykańską politykę obrony.
„Staramy się zrozumieć i przeanalizować, jak mogłaby wpisać się w amerykańską politykę obrony i odstraszania w regionie. Wiem, że USA chcą zrobić wszystko, co w naszej mocy, by nasze relacje wzmocnić, by wzmocnić ich znaczenie w NATO. Mogę powiedzieć, że sprawa ma duże poparcie. Czym to się finalnie zakończy, nie wiem, ale w ciągu kilku miesięcy czegoś się dowiemy” – oświadczyła.

Autor: PC