Bank Światowy z optymizmem o Polsce

0
1

Najnowszy raport Banku Światowego zatytułowany „Global Economic Prospects” nosi podtytuł „Coraz ciemniejsze chmury”. Dokument jest utrzymany w pesymistycznym tonie. Jego autorzy wskazują na spadające tempo wzrostu gospodarczego, napięcia w handlu międzynarodowym, kłopoty niektórych krajów rozwijających się i rosnące ryzyko dla rynków wschodzących.

Eksperci ostrzegają, że rok 2019 dla światowej gospodarki może być trudniejszy i bardziej wyboisty niż poprzedni. Bank Światowy wskazuje na spowolnienie w strefie euro, które odbija się na sytuacji gospodarczej w krajach powiązanych gospodarczo z Europą. „Jednak w niektórych krajach umiarkowana inflacja i niskie stopy procentowe wspierają przyspieszony wzrost” – piszą autorzy raportu wskazując na takie kraje jak Polska, Węgry i Serbia.

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu dla Polski o 0,1 procent więcej w stosunku do prognozy z października i o 0,8% więcej w stosunku do prognozy sprzed pół roku. Jako powód podano wysoki poziom konsumpcji i inwestycji. Na rok 2020 Bank Światowy przewiduje wzrost gospodarczy Polski na poziomie 3,6, a na rok 2021 3,3 procent.

Autor: AS, (IAR)