Bez generalskiej nominacji dla Karskiego

3

Rodzina Jana Karskiego od lutego oczekuje na decyzję prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie pośmiertnej nominacji generalskiej dla słynnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Zniecierpliwiona brakiem odpowiedzi dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna Jana Karskiego, wystosowała list do prezydenta RP.

Po wielu tygodniach oczekiwania na odpowiedź prezydenta, nadeszła korespondencja urzędnicza informująca, że pośmiertna nominacja jest możliwa wraz z listą wewnętrznych aktów to normujących. Bratanicy Jana Karskiego zasugerowano jednak, że powinna w tej sprawie zwracać się do ministra MON Tomasza Siemoniaka. Wiesława Kozielewska-Trzaska pismo do ministra MON wysłała, jednak odpowiedź była negatywna.

Szef MON uważa, że pośmiertne awanse powinny dotyczyć tych żołnierzy, którzy zginęli w walce o niepodległość państwa polskiego. Jacek Sońta, rzecznik ministra Tomasza Siemoniaka wyjaśnia: „Minister uważa, że pośmiertne awanse powinny dotyczyć tych żołnierzy, którzy zginęli w walce o niepodległość państwa polskiego lub w związku z tą walką oraz z działalnością na rzecz suwerennej i demokratycznej Polski zostali zamordowani. Dlatego jego zdaniem Janowi Karskiemu nominacja się nie należy”.

Odmowa pośmiertnej nominacji generalskiej dla Jana Karskiego doczekała się już reakcji najbardziej prestiżowej organizacji żydowskiej – Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL), mającej siedzibę w Nowym Jorku. Dyrektor ADL Abraham Foxman, syn wydawcy jednej z żydowskich gazet w przedwojennej Warszawie, podczas wojny ocalony przez swoją polską piastunkę, skierował list do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Czytamy w nim, że Abraham Foxman jako wielki admirator Jana Karskiego był wielce rad, kiedy Sejm uchwalił 2014 rok – Rokiem Jana Karskiego. Jest on także niezmiernie dumny z uhonorowania go prestiżową Nagrodą Orła Jana Karskiego i z tych powodów jest bardzo zainteresowany bieżącymi wydarzeniami dotyczącymi Jana Karskiego. „Rozumiem, że zwrócono się z prośbą o pośmiertną promocję Karskiego do stopnia generała, ale minister obrony ma politykę nagradzania takimi promocjami tych, którzy zginęli w walce lub w służbie dla polskiej niepodległości i suwerenności” –pisze dyrektor ADL. Wyraża on nadzieję, że zostanie znaleziona droga dla uczynienia wyjątku od tej polityki, bowiem „Jan Karski walczył przez całe swoje życie za swoją ojczyznę i naród polski, i postrzegany jest w całym świecie pośród największych synów Polski”.

Autor: PC