Blogerzy wypromują Polskę

0
8

Partnerem programu jest firma Google. Jak zaznacza dyrektor Arkadiusz Osipiuk z Polskiej Organizacji Turystycznej, „doświadczenie i wiedza przedstawicieli Google'a została wykorzystana w selekcji wideoblogerów. To naturalny partner, gdyż główna platforma prezentowania treści przez twórców wybranych do projektu #VisitPoland, czyli YouTube, wchodzi w skład grupy Google”.
Internetowi twórcy już podróżują po regionach Polski i na bieżąco relacjonują to w internecie. Zdaniem prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Roberta Andrzejczyka, jest to skuteczna forma promocji Polski jako atrakcyjnego celu podróży.

WYKORZYSTAĆ SIŁĘ INTERNETU

Blogerzy odwiedzą ponad 30 miejsc w Polsce, w których nagrają materiały i zaznaczą swoją obecność w mediach społecznościowych. „Każdy z nich będzie obecny w innym regionie naszego kraju, zarówno w miejscach turystycznie znanych, jak i tych poza głównym szlakiem” – wyjaśnia Robert Andrzejczyk.
O akcji na konferencji prasowej mówił także jeden z jej pomysłodawców, Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. “Wizyta w Polsce youtuberów z różnych kontynentów to szansa na pokazanie całemu światu, za pomocą nowych technologii, jak piękny jest kraj nad Wisłą. Projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki i Polskiej Organizacji Turystycznej to nowa jakość w promocji Polski na świecie, a to wszystko w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – podkreślał Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWIA.
Organizatorzy akcji zwracają uwagę na jej duży zasięg i stosunkowo niewielki koszt. Każdy z zaproszonych do współpracy blogerów jest obserwowany w internecie przez setki tysięcy, a nawet miliony osób. To zwiększa grupę docelową, do której dotrze reklama. „Internet to siła, dzięki której możemy dotrzeć z promocją nawet do kilkunastu milionów odbiorców na całym świecie. Zachęceni podróżami blogerów mogą zdecydować się na spędzenie wakacji w Polsce” – stwierdził minister sportu i turystyki Witold Bańka. Dodał, że celem kampanii jest zwiększenie wpływów z turystyki w Polsce, która już teraz rozwija się bardzo dobrze. „Polska jest krajem otwartym i bezpiecznym, który ma bardzo wiele do zaoferowania” – zaznaczył minister.
Blogerzy do promocji będą używali portalu YouTube. “Główną wartością, jaką widzimy w YouTubie, jako naszej platformie, jest jej zasięg i różnorodność treści, którą można tam znaleźć – twierdzi Agnieszka Hryniewicz-Bieniek, dyrektor zarządzająca Google Polska. – Dzięki YouTubowi ze swoją historią, projektem, inicjatywą można dotrzeć do milionów ludzi. Technologia może być więc doskonałym narzędziem promującym Polskę na świecie wśród potencjalnych turystów, ale również promującym polską kulturę i dziedzictwo”.
Całkowity koszt akcji #VisitPoland to około 800 000 złotych. Potrwa ona do września, a pierwsze materiały o Polsce pojawiły się już w internecie. Szczegóły i aktualności znajdują się na portalu Polskiej Organizacji Turystycznej, pod adresem: www.pot.gov.pl.

AMERYKAŃSCY BLOGERZY KUSZĄ TURYSTÓW

Tego rodzaju akcja została zorganizowana po raz pierwszy. Arkadiusz Osipiuk, dyrektor Departamentu Komunikacji Internetowej w Polskiej Organizacji Turystycznej, podkreśla,w rozmowie z „Nowym Dziennikiem”, że kampania #VisitPoland, wykorzystuje narzędzia tzw. influencer marketingu, czyli angażuje osoby, które dyktują trendy w swoich środowiskach. „W czasach, gdy decyzje o tym, gdzie i jak podróżujemy, podejmujemy głównie na podstawie informacji znalezionych w sieci, w tym w mediach społecznościowych, promocja oparta na rekomendacjach popularnych i wpływowych wideoblogerów jest znacznie bardziej efektywna niż tradycyjne metody komunikacji. Pomysł ten podpowiadali nam również młodzi internauci, w których głos się wsłuchaliśmy” – mówi Arkadiusz Osipiuk. Nasz rozmówca dodaje, że mechanizm osobistej rekomendacji jest dziś jednym z najbardziej wartościowych sposobów promocji turystycznej. „Rekomendacje popularnych influencerów postrzegane są jako informacje sprawdzone i prezentujące to, czego można naprawdę doświadczyć w wybranym miejscu. Stawiane są w kontrze do suchych opisów lub cukierkowych zdjęć z katalogów – podkreśla dyrektor POT. – Twórcy internetowi doskonale znają swoich odbiorców, wiedzą, jak do nich mówić, by przekaz był szczery, prawdziwy i przekonujący”.
Na pytanie, w jaki sposób organizatorzy akcji dobierali blogerów, Osipiuk odpowiada, że wyboru dokonywano dla każdego z wybranych rynków osobno. „Przeprowadzone zostały profesjonalne analizy rynków w odniesieniu do możliwości wykorzystania influencerów w zakresie promocji Polski jako atrakcyjnego celu turystycznego – uściśla. – Pod uwagę brane były następujące elementy: rozpoznawalność na danym rynku, ugruntowana marka kanału wideo, spójność tematyki prowadzonej komunikacji z zakresem tematycznym kampanii, zgodność odbiorców z grupą docelową kampanii, dobór uczestników na podstawie liczby followersów, posiadana opinia oraz jakość interakcji z treściami generowanymi przez twórców. Ponadto w doborze uczestników ważne były: predyspozycje osobowościowe: swoboda pracy z kamerą, pełna naturalność, osobowość budząca sympatię, charyzmatyczność, umiejętność opowiadania historii, nieszablonowe spojrzenie na rzeczywistość, kreatywność, dowcip”.
W powyższe kryteria spośród rozpatrywanych influencerów najlepiej wpisali się Vagabrothers ze Stanów Zjednoczonych. Marko i Alex Aylingowie to bracia, którzy, jak sami mówią, podróżowanie mają we krwi. Mieszkają w Kalifornii, ich rodzice to stewardesa i ekspat z Nowej Zelandii. Podróżują od najmłodszych lat, dorastali poznając różne kultury. W dorosłym życiu postanowili połączyć siły. Z dziennikarskiego doświadczenia Marka oraz umiejętności filmowych i fotograficznych Alexa stworzyli markę Vagabrothers. Z jednej strony są ekspertami, z drugiej świetnymi showmanami. Przekonują, że warto podróżować na każdym etapie życia i że przy odrobinie wysiłku jest to możliwe. Oglądając ich filmy nabiera się na to nieodpartej chęci. „Wierzymy, że dzięki Vagabrothers wkrótce obcokrajowcy skuszą się, aby odwiedzić Polskę” – mówi dyr. Osipiuk i wymienia kolejnego blogera, który jest Amerykaninem. “Z USA, a dokładniej z Kalifornii, pochodzi także Conner Sullivan, który zwiedzi Bieszczady. Conner jeździ z plecakiem, poznaje ludzi, lokalne smaki, pływa, ogląda ziemię z góry. Wybraliśmy go, ponieważ znosi wszelkie bariery, żyje tu i teraz i świetnie się przy tym bawi, a swoją widownię zaraża energią i ciekawością w odkrywaniu nowych szlaków. Wkrótce pokaże też swojej ćwierćmilionowej widowni piękno naszego kraju” – zapowiada nasz rozmówca.
Bracia Marko i Alex odwiedzą Warmię i Mazury. “Program wizyty oraz jego indywidualny scenariusz został przygotowany tak, by jak najlepiej pasował do indywidualnych zainteresowań i stylu tworzonych filmów przez Vagabrothers – podkreśla dyr. Osipiuk. – Wszyscy zaproszeni do akcji blogerzy zobaczą dziewiczą przyrodę Polski, jej zabytki, wezmą udział w aktywnościach na świeżym powietrzu, spróbują lokalnej kuchni i zrelaksują się w oryginalnych, stylowych miejscach noclegowych. Programy ich wizyt zostały ułożone tak, aby powstałe w czasie kampanii filmy złożyły się na obraz całego kraju”.
Organizatorzy akcji liczą na miliony wyświetleń filmów i bardzo dobre efekty akcji. “Zasięg wybranych przez nas twórców przekracza 11 mln użytkowników. Liczymy, że przełoży się to przynajmniej na sumę 5 mln wyświetleń w różnych kanałach społecznościowych – mówi Arkadiusz Osipiuk. – Nie do przecenienia będzie też pozytywny, wizerunkowy oddźwięk tej akcji oraz autentyczny przekaz osobistej rekomendacji, słynących m.in. ze swojej wiarygodności, influencerów”.

Autor: PC