Brzoza jednym z symboli pomnika smoleńskiego

0
2

Wyniki konkursu ogłoszono w piątek w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

W uzasadnieniu werdyktu sąd konkursowy wskazał, że pierwsza nagroda została przyznana „za pełne uszanowanie autentyczności miejsca, ochronę strefy przynależnej ofiarom oraz dramaturgię drogi, jaką przebyć muszą żyjący, odpowiadającej ostatniej fazie katastrofy, a następnie otwarcie przestrzeni na metafizykę śmierci”.

Pomnik będzie miał formę wysokiego na ok. 2 metry muru, w którym znajdą się pęknięcia i nazwiska ofiar katastrofy. W miejscu, gdzie wyryto nazwiska, mur się przerywa i otwiera na plac, na którym znajduje się platforma z granitu. Projekt zakłada zachowanie symboli znajdujących się w miejscu katastrofy – brzozy, kamienia i krzyża.

Przewodniczący jury konkursu prof. Adam Myjak poinformował, że na konkurs wpłynęło 96 prac, z czego 88 spełniało warunki konkursowe. „Praca jury tego konkursu była ciężka i w jej trakcie mieliśmy świadomość odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa” – powiedział. Pytany o to, kiedy pomnik może powstać odparł: „miejmy nadzieję, że za rok się to uda”.

Myjak podkreślił, że jury kierowało się w swoim wyborze wyłącznie walorami artystycznymi. Obrady sądu konkursowego trwały od poniedziałku, odbywały się – jak to ujął – w gorącej, ale pełnej życzliwości atmosferze.

W opinii członkini sądu konkursowego Ewy Komorowskiej twórcy projektu starali się wczuć w myśli i uczucia osób, które będą to miejsce odwiedzały. „Zostały tam kamień, krzyż i brzoza, w którą samolot uderzył i w której został kawałek skrzydła. W miejscu, w którym znajduje się drzewo ten długi mur się kończy. Ono jest oczywiście ochronione przed tym, aby je można było dotykać, ale nie jest zasłonięte, bo kiedy człowiek wyjdzie na platformę – może to drzewo zobaczyć. (…) Szczeliny, które będą wykonane w tym murze sprawiają, że usiłujemy w niego wniknąć, że szukamy, że myślimy, ale nam się to nie udaje, bo tajemnicy śmierci pewnie nie przenikniemy nigdy” – interpretowała artystyczną wizję Komorowska.

Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem będzie odsłonięty 10 kwietnia 2013 roku.

BAT (PAP)

Autor: