Coma, Czesław Śpiewa i Nosowska zgarniają Fryderyki

8

Zespół Coma i jego lider Piotr Rogucki, formacja Czesław Śpiewa, Maria Peszek i Katarzyna Nosowska to najbardziej utytułowani laureaci 15. edycji nagród muzycznych Fryderyk 2009, która odbyła się w poniedziałek w Warszawie.


FOTO: PAP

Wokalistka roku Katarzyna Nosowska

Zespół Coma i jego lider Piotr Rogucki, formacja Czesław Śpiewa, Maria Peszek i Katarzyna Nosowska to najbardziej utytułowani laureaci 15. edycji nagród muzycznych Fryderyk 2009, która odbyła się w poniedziałek w Warszawie.

Nagrody w kategoriach muzyki rozrywkowej rozdano w Fabryce Trzciny.
Coma i Rogucki nominowani byli w sześciu kategoriach. Otrzymali nagrody w trzech: Album Roku – Rock ("Hipertrofia"), Wokalista Roku i Grupa Roku. Formacja Czesław Śpiewa (siedem nominacji) została uznana za Nową Twarz Fonografii. Poza tym jej płytę "Debiut" nagrodzono w kategorii Album Roku – Pop, a piosenkę "Maszynka do świerkania" jako najlepszą wskazała publiczność w kategorii Piosenka Roku.
Maria Peszek (siedem nominacji) otrzymała nagrodę w kategorii Autor Roku i Album Roku – Muzyka Alternatywna za płytę "Maria Awaria". W kategorii Produkcja Muzyczna Roku nagrodzono też jej płytę "Maria Awaria", którą wyprodukował Andrzej Smolik. Katarzynie Nosowskiej przypadły nagrody w kategorii Album Roku – Piosenka Poetycka (za płytę "Osiecka") i Wokalistka Roku.

 
Foto: PAP

Maria Peszek podczas wręczenia nagród była  tak samo prowokacyjna jak w tekstach na  swojej płycie "Maria Awaria"

Album "Verses of Steel" Acid Drinkers został doceniony w kategorii Album Roku – Heavy Metal. W kategorii Kompozytor Roku nagrodę otrzymał Wojciech Waglewski.
W kategorii Wydawnictwo Specjalne – Najlepsza Oprawa Graficzna zwyciężyła formacja Silver Rocket z albumem "Tesla", którego projekt graficzny opracowali Mariusz Szypura i Grzegorz Domaradzki. Kapela ze wsi Warszawa otrzymała Fryderyka 2009 w kategorii Album Roku – Folk za płytę "Wymixowanie". Najlepszy wideoklip nakręcił Kuba Łubniewski dla projektu Sokół feat. Pono i jego piosenki "W aucie".
W kategorii Album Roku – Blues zwyciężył zespół Kasa Chorych z płytą
"Koncertowo". Zespół Fisz Emade z płytą "Heavi Metal" został nagrodzony za Album Roku – Hip-hop/r’n’b.
Płyta Erykah Badu "New Amerykah, Part One" została nagrodzona jako Najlepszy Album Zagraniczny.

 
Foto: PAP

Jerzy Połomski

Złoty Fryderyk za całokształt twórczości przypadł Jerzemu Połomskiemu. Nagrodę wręczyła prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Z wielką radością chcę podziękować Akademii za tę cenną, bo złotą niespodziankę" – powiedział artysta.
Na gali Fryderyków 2009 w kategoriach muzyki rozrywkowej pojawił się również kompozytor Krzysztof Penderecki, uhonorowany w tym roku Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości. Zapytany przez prowadzącego Tomasza Kammela o to, co motywuje go do tworzenia, odpowiedział: "Mój ogród, natura i rodzina".

Rozdanie nagród artystom muzyki rozrywkowej poprzedziła gala w Bazylice oo. Salezjanów, podczas której nagrodzono twórców muzyki poważnej i jazzowej, w tym Pendereckiego.
Fryderyk 2009 to piętnasta edycja nagród polskiego środowiska muzycznego przyznawanych przez artystów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Tegoroczne Fryderyki zostały przyznane w 32 kategoriach. Galę zorganizowała agencja STX Records/STX Jamboree.

TB (PAP)

Autor: